Російська дезінформаційна мережа “Правда” цілеспрямовано маніпулює штучним інтелектом у західних країнах, поширюючи російську пропаганду через чат-боти. За даними нового аудиту, провідні генеративні ШІ-інструменти повторюють у відповідях фейки прокремлівської мережі “Правда” у 33,5% випадків.
Про це йдеться у дослідженні NewsGuard. Фахівці протестували 10 провідних чат-ботів, включаючи ChatGPT-4o від OpenAI, Grok від xAI, Copilot від Microsoft, Claude від Anthropic та Gemini від Google. У NewsGuard використали 15 неправдивих наративів, які поширюються мережею “Правда”. Результати показали, що чат-боти цитували 92 різні статті з мережі, які містили дезінформацію, причому деякі моделі посилалися на 27 статей кожна.
У 2024 році “Правда” опублікувала близько 3,6 мільйона статей з російською пропагандою, які тепер інтегровані у відповіді західних ШІ-систем. Колишній морський піхотинець США Джон Дуган, що став московським пропагандистом, ще в січні розкрив стратегію рф: “Просуваючи російські наративи з російської перспективи, ми можемо фактично змінити світовий ШІ”.
Мережа “Правда”, також відома як Portal Kombat, створена для впливу на великі мовні моделі, а не для залучення людської аудиторії. “Правда” адмініструється TigerWeb – ІТ-компанією, що базується в окупованому росією Криму. Вона охоплює 150 доменів, орієнтованих на 49 країн, і отримала оцінку довіри 7,5/100 від NewsGuard.
Нагадаємо – у січні цього року російські хакери спричинили глобальні проблеми у роботі ChatGPT. Тоді кіберзлочинці рф заявили, що ChatGPT нібито допомагав ЗСУ у війні проти російської армії. ChatGPT зламали, бо “українські військові могли використовувати сервіс для обробки супутникових знімків і пошуку слідів російських військ”, заявив тоді один з терористів.