Національний банк продовжив процес пом’якшення валютних обмежень з метою поліпшення роботи готівкового сегмента валютного ринку, збільшення можливостей отримувати сучасні види реабілітації за кордоном для воїнів, які захищають нашу державу, постраждалих від бойових дій та інших категорій населення, а також створення умов для реструктуризації зовнішніх кредитів державними компаніями.
Як зазначається на сайті регулятора, із 16 вересня 2023 року під час розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк чи небанківська фінансова установа має змогу продати на валютному ринку, враховуватимуться залишки коштів готівкової іноземної валюти, яка обліковувалася в касі цих установ станом на 13 квітня 2022 року.
Уповноважені установи здійснюватимуть операції з продажу клієнтам іноземної валюти в готівковій формі в межах суми, яка визначається як сума таких складових:
- сума залишків готівкової іноземної валюти станом на 13 квітня 2022 року;
- обсяг перевищення купівлі готівкової іноземної валюти над обсягом її продажу за всіма іноземними валютами, що розраховується, починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів;
- 120% від обсягу купівлі безготівкової іноземної валюти у фізичних осіб за всіма іноземними валютами, що розраховується починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів.
Сума складових розраховується в доларовому еквіваленті, який обчислюється на підставі офіційного курсу гривні до іноземних валют, установленого Національним банком на дату такого розрахунку.
Також, ураховуючи пропозиції громадських організацій та банків, Національний банк розширює перелік медичних послуг, для оплати яких фізичні особи мають змогу переказувати кошти за кордон. До відповідного переліку додано послуги з реабілітації, а також послуги з придбання протезів та їхніх компонентів, встановлення, сервісного обслуговування та ремонту протезів.
На додачу Національний банк дав змогу державним підприємствам та господарським товариствам (100% акцій яких належать державі) переказувати кошти за кордон з метою виконання зобов’язань перед нерезидентом за кредитом чи позикою, що були реструктуризовані на умовах, погоджених урядом. Крім того, дозволено здійснювати інші платежі, пов’язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов’язань.
Такі зміни сприятимуть належному завершенню реструктуризації зовнішньої заборгованості державними установами.
Нагадаємо, з початком повномасштабної агресії росії НБУ вирішив впровадити ряд валютних обмежень протягом періоду воєнного стану. Пізніше ці обмеження почали пом’якшуватися.
Торік НБУ надав можливість бізнесу виконувати валютні перекази за кордон з певними умовами. Цього року було прийнято рішення про спрощення деяких адміністративних обмежень для запуску електронного резидентства. Також НБУ дозволив міжнародні валютні перекази для сплати зовнішнього боргу та виконання зобов’язань за кредитами.
Раніше вперше з початку повномасштабної війни Нацбанк дозволив громадянам купувати безготівкову іноземну валюту. Це рішення було прийнято із метою уникнення розбіжностей у валютних курсах.
Тепер операції здійснюватимуться за курсом, установленим банком, у межах щомісячного ліміту в розмірі 50 тисяч грн в еквіваленті в одному банку. Також Нацбанк збільшив зі 100 тисяч до 200 тисяч грн в еквіваленті щомісячний ліміт на купівлю населенням безготівкової іноземної валюти з подальшим розміщенням на депозит від трьох місяців.