Національний банк запустив громадське обговорення проєкту положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами. Регулятор хоче посилити вимоги до контролерів та учасників небанківських фінансових груп, а також на осіб, які мають намір стати контролерами таких груп.
Як зазначається на сайті НБУ, новими правилами визначаються порядок ідентифікації, визнання та припинення визнання небанківської фінансової групи, вимоги до відповідальної особи групи та порядок її погодження, вимоги до структури власності групи та систем корпоративного управління, внутрішнього контролю і управління ризиками, вимоги щодо дотримання пруденційних вимог, складання та подання звітності і необхідної інформації для здійснення нагляду, а також уточнюється склад та оновлені форми консолідованої та субконсолідованої звітності групи тощо.
За новими вимогами Нацбанк отримує право вимагати від піднаглядних фінансових установ, учасників груп, відповідальних осіб та контролерів надання інформації для підтвердження або спростування інформації про існування групи, отриманої в межах нагляду, та вживати заходів для ідентифікації груп.
“Для виконання своїх повноважень Національний банк, зокрема, звертається за потреби до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, органів державної влади та місцевого самоврядування, інших юридичних і фізичних осіб, іноземних органів нагляду”, – пояснюють в регуляторі.
За порушення нових вимог Нацбанк має право застосувати до групи та її учасників, а також відповідальних осіб заходи впливу відповідно до чинного законодавства.
Очікується, що нове положення набере чинності з початку 2024 року. Водночас для учасників ринку буде передбачено піврічний перехідний період для приведення своєї діяльності у відповідність до нових вимог.
Зазначається, що із набранням чинності положенням втратить чинність попереднє положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами. Водночас процедури ідентифікації, визнання та припинення визнання груп, розпочаті до набрання чинності новим положенням, будуть завершуватися з дотриманням вимог нормативно-правових актів НБУ, які діяли на дату початку таких процедур.
До 11 грудня 2023 року триватиме громадське обговорення пропозиції. Регулятор пропонує до ознайомлення проєкт постанови та аналіз її регуляторного впливу. Зауваження та пропозиції приймаються на електронну поштову скриньку для надання пропозицій і зауважень до чинних та проєктів нормативно-правових актів (NBFI.regulations@bank.gov.ua) або на фізичну поштову адресу НБУ.
Раніше регулятор запропонував нові посилені пруденційні вимоги до фінансових компаній. У регуляторі мотивують це тим, що ці вимоги залишалися незмінними майже 10 років й для забезпечення фінансової стійкості ринку потребують оновлення.