Міжнародна фінансова підтримка України перевищила $133 мільярди за три роки повномасштабної війни. Таку цифру озвучив міністр фінансів Сергій Марченко під час робочого візиту до Канади, передає пресслужба Мінфіну.
Обсяг отриманої допомоги демонструє безпрецедентний рівень солідарності міжнародної спільноти з Україною. За словами Марченка, ці кошти стали критично важливими для збереження макрофінансової стабільності в умовах війни. Залучена фінансова підтримка дозволила уряду гарантувати виплати зарплат бюджетникам, пенсій та соціальних допомог найбільш уразливим верствам населення.
Лідерські позиції у наданні допомоги займають Німеччина та Канада, які демонструють різні підходи до фінансування.
- Німеччина надала $1,7 мільярда прямої бюджетної допомоги, тоді як загальний обсяг її підтримки сягнув €17,3 мільярда, що робить її другим за величиною донором у світі.
- Канада, п’ята за обсягом допомоги глобально, спрямувала $7,1 мільярда безпосередньо на бюджетні потреби при загальній підтримці у €10,3 мільярда.
Особливого значення набуває механізм фінансування за рахунок доходів від заморожених російських активів. У рамках ініціативи G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine обсягом $50 млрд Україна вже отримала близько $14,7 млрд.
Стратегічне планування фінансової підтримки виходить за межі поточного року. Марченко підтвердив, що бюджетні потреби у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік у розмірі $39,3 млрд повністю забезпечені, а переговори вже зосереджуються на створенні надійної системи фінансування на 2026 рік.
Зауважимо – міжнародні резерви України досягли $46,7 млрд станом на 1 травня 2025 року, продемонструвавши зростання на 10,2% протягом квітня. Суттєве збільшення резервів відбулося завдяки значним надходженням від міжнародних партнерів та найменшим з квітня 2024 року обсягам чистого продажу валюти Національним банком на валютному ринку.