2022 рік, що став одним із найбільш турбулентних для індустрії криптовалют і блокчейну, водночас був насиченим для метавсесвіту. Термін Metaverse став другим найпопулярнішим у світі – згідно з дослідженням Оксфорда, використання цього терміну збільшилося майже в чотири рази в порівнянні з попереднім роком. Крім того, за даними McKinsey, лише за перше півріччя 2022 року в розвиток метавсесвіту було інвестовано понад $120 млрд.
Пропонуємо детальніше розглянути, як розвивалася економіка Metaverse у 2022-му та чого чекати далі.
Цей матеріал є частиною спільного спецпроєкту FinTech Insider і Mastercard, що розповідає про ключові тренди фінтех-індустрії у 2022 році. У статтях використовуються дані, опубліковані у звіті “Фінтех тренди 2022” Української асоціації фінтех та інноваційних компаній, проведеному за підтримки НБУ, Мінцифри, Mastercard, N1 та FinTech Insider.
Метавсесвіт перетворився на багатомільярдну індустрію, яка включає в себе різні концепції та технології: блокчейн, штучний інтелект, інтернет речей, доповнену реальність, віртуальну реальність тощо. Усі ці компоненти використовуються для створення середовища, яке симулюватиме реальний світ і в якому можуть взаємодіяти користувачі.
Минулого року стало зрозуміло, що розрив між централізованими та децентралізованими платформами метавсесвіту постійно збільшується. Sandbox і Decentraland домінують серед ринкових платформ, заснованих на блокчейні. З іншого боку, такі гіганти, як Meta та Microsoft мають власне бачення щодо створення цифрових всесвітів. Все це призвело до усвідомлення компаніями того, що їм необхідно вже зараз розробляти свою стратегію розвитку у метавсесвіті, який стане висококонкурентним простором у найближчі кілька років.
Відомі компанії та метавсесвіт
У жовтні 2021 року компанія Facebook здійснила ребрендинг і перейменувалася в Meta, демонструючи своє прагнення приєднатися до світу Web3. Щоправда, незважаючи на величезний обсяг інвестицій у цю галузь (від $10 млрд до $15 млрд на рік), це не врятувало компанію від суттєвих збитків у 2022 році, а ціна акції впала більш ніж на 60% за останній рік.
Microsoft оголосила цього року про придбання за $69 млрд ігрової компанії Activision Blizzard, одного з ключових гравців у галузі, з майже 400 мільйонами щомісячних активних користувачів. Угоду все ще ретельно вивчають регулюючі органи, щоб не допустити нечесну конкуренцію у цій сфері.
Nvidia запустила бета-версію своєї універсальної платформи “omniverse” для розробників, яка дозволяє всім бажаючим створювати власні програми метавсесвіту. Наприклад, художники можуть вибирати з багатьох 3D-інструментів, розробники можуть використовувати штучний інтелект, навчений у віртуальних світах, а підприємства можуть створювати цифрових двійників для моделювання своїх промислових процесів.
Дубайська авіакомпанія Emirates, одна з найбільших у світі, також оприлюднила плани щодо розширення використання метавсесвіту та запуску NFT. Таким чином компанія планує збільшити доходи та покращити обслуговування клієнтів.
Фінансові установи у метавсесвіті
У 2022 році гравці фінансового ринку розширили свою присутність у метавсесвіті. Зокрема, JP Morgan став першим великим банком, який відкрив представництво на платформі Decentraland. При цьому фінансовий гігант оцінив ринкову можливість метавсесвіту в $1 трлн.
Наступними банки HSBC та Standard Chartered оголосили про партнерство з ігровою платформою Sandbox, що дозволить запропонувати клієнтам інноваційні можливості.
Тим часом компанія Mastercard подала до Управління патентів і товарних знаків США 15 заявок на торгові марки, пов’язані з метавсесвітом і NFT. У заявках зазначається про плани створення віртуальної спільноти для взаємодії з цифровими активами, обробку платіжних карток у метавсесвіті, запуск онлайн-маркетплейсу для покупців і продавців цифрових товарів, проведення подій у віртуальній реальності тощо.
Зацікавлені у присутності в метавсесвіті не тільки фінансові установи, але й цілі країни. Норвезьке урядове агентство The Brønnøysund Register Center у жовтні уклало партнерство з Ernst & Young, щоб відкрити віртуальний офіс у метавсесвіті Decentraland. Влада в країні за допомогою такого кроку має на меті полегшити доступ користувачів до державних послуг. Уряд автономної іспанської області Каталонія планує перетворити регіон на цифровий хаб і запустити власний метавсесвіт, а Дубай – увійти до ТОП-10 економік метавсесвіту протягом найближчих п’яти років і створити 40 000 додаткових віртуальних робочих місць.
Ринок віртуальної нерухомості
Ведмежі тенденції цьогоріч у криптопросторі відбилися на ринку віртуальної нерухомості. Кількість операцій з продажу землі у метавсесвіті зменшилася на 85%, а обсяги впали з піку в $1 млрд у листопаді 2021 року до приблизно $157 млн у серпні 2022-го.
Попри все, цей сегмент метавсесвіту все ще дуже перспективний, навіть більше, ніж традиційний ринок нерухомості. Згідно зі звітом Chainalysis, ціни на віртуальну землю з 2019 року зросли на 879%, тоді як ціни на фізичну нерухомість зросли лише на 39%. Більшість угод відбувається на платформі Decentraland, заснованій на блокчейні.
За даними глобальної дослідницької компанії Technavio, до 2026 року ринок віртуальної нерухомості зросте на $5,37 млрд із річним темпом зростання 61,74%. Купівля та володіння землею в метавсесвіті також може бути прибутковим бізнесом для оренди.
NFT як частина метавсесвіту і не тільки
Невзаємозамінні токени (NFT) є однією з найбільш швидкозростаючих областей метавсесвіту, що приваблює творчих людей і бажаючих інвестувати в цифрове мистецтво. Наприклад, Національний музей у Львові заявив про створення NFT-колекції унікальних зразків графіки, що ніколи не потрапляли до постійної експозиції. Виручені кошти будуть спрямовані на допомогу з відновлення Чернігівського обласного музею імені Галагана і Харківського художнього музею, які постраждали внаслідок війни.
Окрім того, процес купівлі NFT стає доступнішим для користувачів. Зокрема Mastercard дозволить купувати NFT напряму зі своїх карток. Компанія підписала угоду з рядом віртуальних маркетплейсів – Immutable X, Candy Digital, The Sandbox, Mintable, Spring, Nifty Gateway, а також провайдером інфраструктури Web3 MoonPay. Завдяки цьому партнерству користувачам не потрібно буде спочатку купувати криптовалюту для оплати невзаємозамінних токенів: вони зможуть розрахуватися за них, використовуючи свою платіжну картку.
NFT використовуються для точного та прозорого підтвердження права власності на цифрові активи. Тож невзаємозамінні токени продовжуватимуть відігравати вирішальну роль в економіці метавсесвіту.
Але вже зараз традиційні банківські установи також можуть використовувати NFT. Зокрема для:
- під’єднання фінансових транзакцій, пов’язаних з NFT, у метавсесвіт.
- токенізації номерів рахунків як NFT.
- проведення маркетингових заходів з NFT-проєктом або компанією, яка має подібне бачення та зможе пропонувати NFT для рекламних цілей.
- надання послуги токенiзацiї для всіх (фізичних і цифрових) активів, що належать клієнтам (тобто інтелектуальної власності, фізичних документів тощо).
- побудови Web3-спільноти – пропонувати клієнтам винагороду, яку вони справді хочуть, або створювати для них особистий прибуток чи інтерес.
- встановлення присутності банку у метавсесвіті: купівля землі, спонсорування віртуальних подій тощо.
- впровадження технології блокчейн для процесів KYC.
Прогнози розвитку метавсесвіту
Аналітики прогнозують, що метавсесвіт очікує бурхливий розвиток у наступні роки, зокрема в період з 2024 по 2027 роки. На цьому етапі технології, розроблені раніше, об’єднаються, щоб створити методи, що дозволяють об’єднати фізичний і цифровий простір у зручному для навігації вигляді та зробити досвід користувача більш простим і придатним для масового використання.
За прогнозами Gartner, до 2026 року не менше 25% населення планети проводитимуть у метавсесвіті по одній годині на день, а прогнози щодо перспектив ринку просто вражають – від $1 трлн, за оцінкою Grayscale, до $5 трлн, за прогнозами McKinsey.