Квантові обчислення – найменш популярна тенденція у сфері фінансових послуг сьогодні, поступаючись штучному інтелекту та “хмарам”. Проте ця технологія має значний потенціал змінити глобальну фінансову систему.
Аналітики MarketsandMarkets прогнозують, що глобальний ринок квантових обчислень досягне $1,77 млрд до 2026 року, значно збільшившись порівняно з $472 млн у 2021 році та зафіксувавши сукупний річний темп зростання на рівні понад 30%.
Нещодавній звіт, опублікований Temenos, опитав 300 керівників роздрібних, комерційних і приватних банків по всьому світу. 63% керівників вважають, що нові технології, включаючи квантові обчислення, матимуть найбільший вплив на банки в найближчі п’ять років, у порівнянні з лише 34% для наступної найбільш популярної тенденції – зміна поведінки клієнтів.
Що таке квантові обчислення та які їх переваги?
Квантові обчислення здійснюються не за стандартними математичними алгоритмами, а використовують переваги квантових механічних явищ, таких як суперпозиція, заплутаність та інтерференція. Завдяки цьому квантові обчислення забезпечують дуже високу швидкість вирішення складних завдань.
Порівняно з класичними комп’ютерами, квантові обчислення працюють не з бітами в бінарній системі одиниць та нулів, а використовують кубіти – найменші квантові частки. Завдяки цьому швидкість обробки даних суттєво зростає.
Потенційно, квантові обчислення можуть використовуватися практично в усіх сферах бізнесу, але особливо привабливим їхнє застосування виглядає у секторах фінансів, охорони здоров’я та логістики.
Варіанти використання квантових обчислень у фінансах
Як правило, фінансові установи використовують складні алгоритми для прогнозування, наприклад, руху фінансових активів, таких як акції та товари. Однак передбачити, коли і як зміниться ціна активу, важко, оскільки майбутня ціна залежить від розподілу ймовірностей, розрахованого на основі даних часових рядів.
Традиційно інвестори використовували тривале та дороге моделювання для визначення ймовірності майбутніх виплат, одночасно оцінюючи потенційні ризики. Квантові комп’ютери можуть вивести фінансове прогнозування на абсолютно новий рівень, допомагаючи передбачати наслідки майбутніх ринкових коливань з набагато вищим ступенем точності та ефективності.
Управління ризиками – ще одна сфера застосування квантових обчислень в банківські галузі. Квантове машинне навчання може дозволити особам, які приймають рішення, враховувати ширший набір змінних і активів під час моделювання ризиків, зменшуючи вартість ризику та сприяючи більшим угодам із навіть вищою маржою.
Квантові обчислення можуть значно покращити також інструменти кібербезпеки, які застосовують банки. Алгоритми квантового машинного навчання можуть обробляти й аналізувати величезні обсяги даних швидше, ніж класичні аналоги, виявляючи загрози й аномалії в реальному часі. Ця здатність має вирішальне значення для попередження кібератак і зниження ризиків.
Серед інших сфер, які можуть покращити квантові обчислення:
- Комплаєнс: оптимізація процесів комплаєнсу шляхом виявлення шаблонів і розбіжностей у наборах даних, скорочення часу та ресурсів, необхідних для забезпечення дотримання нормативних документів.
- Інвестиції: визначення оптимальних стратегій інвестування та максимізація прибутку при мінімізації ризиків.
- Конфіденційність даних: захист конфіденційних даних за допомогою квантової криптографії та методів шифрування, забезпечення захисту інформації про клієнтів і транзакції.
- Управління даними: швидка та ефективна обробка даних, що дозволить краще приймати рішення, ідентифікувати тенденції та покращить загальну операційну ефективність.
- Операції: оптимізація операційних процесів, таких як логістика, управління ланцюгом постачання та розподіл ресурсів, шляхом пошуку найефективніших рішень складних проблем.
- Продажі: вдосконалення стратегій продажів за допомогою розширеної аналітики даних і сегментації клієнтів, виявлення нових ринкових можливостей і персоналізації пропозицій продуктів.
- Ціноутворення: удосконалення моделей ціноутворення шляхом швидкого аналізу складних ринкових даних і визначення оптимальних стратегій ціноутворення, що призводить до більш точного та конкурентоспроможного ціноутворення.
Декілька фінансових установ у світі вже експериментують із технологією квантових обчислень – і це лише початок. Нещодавнє дослідження Deloitte прогнозує, що витрати індустрії фінансових послуг на квантові обчислення зростуть у 233 рази з $80 млн у 2022 році до $19 млрд у 2032 році. В свою чергу, аналітики BCG підрахували, що до 2035 року технологія квантових обчислень може потенційно створити чистий прибуток від $450 до 850 млрд для всіх кінцевих користувачів за рахунок економії коштів і отримання прибутку банками. Тож банкам необхідно вже зараз звернути увагу технологію, що має революційний потенціал в галузі фінансових послуг.