Українці знову стикнулися з масштабними відключеннями електрики. Та банкіри вкотре наголошують: відсутність світла – не привід переходити на готівку.
FinTech Insider зібрав декілька базових лайфхаків щодо приймання безготівкової оплати в умовах відсутності світла.
Смартфон замість терміналу
Перш за все, підприємці мають можливість приймати оплату за допомогою свого смартфона. Таку опцію пропонує ряд українських банків і технологічних компаній. Приймання безготівкових платежів за допомогою смартфона особливо актуальне для власників малого і середнього бізнесу (салони краси, кав’ярні, таксі тощо), мобільних торгових точток, ринків та ін.
Серед переваг такого інструменту:
- простота й зручність – потрібен лише смартфон та встановлений застосунок вибраного банку;
- доступність – клієнт може розрахуватися таким чином за допомогою картки будь-якого банку та платіжної системи, а торговець зазвичай сплачує базову комісію з еквайрингу;
- прозорість та безпека – технологія Tap to Pay надійно захищена, а підприємець може фіксувати всі операції за допомогою програмного РРО.
Як здійснюється оплата?
- Продавцю необхідно відкрити додаток та ввести необхідну суму покупки.
- Покупцю – прикласти безконтактну картку або платіжний пристрій (смартфон чи смарт-годинник із функцією NFC) до задньої панелі смартфону.
- Електронний чек можна відправити на e-mail покупця або передати через QR-код, що з’явиться на екрані смартфону.
Рішення
За допомогою застосунку “Термінал” від ПриватБанку бізнес може приймати платежі на смартфонах на ОС Android 8.0 і вище з NFC-модулем або iOS 16.4 та вище. Для цього необхідно заключити договір з банком (хто не є його клієнтом), завантажити застосунок, зареєструватися та почати приймати оплату.
Якщо рішення для iPhone пропонує лише ПриватБанк, то для смартфонів на базі Android є більший вибір. Зокрема, аналогічні застосунки на базі технології Tap to Phone від Visa пропонують також:
- Ощадбанк;
- monobank;
- Райффайзен Банк;
- А-банк;
- E-check.
Платежі за QR-кодом
Використовуючи платіжні сервіси на базі QR-коду, продавцю необхідно лише сформувати QR-код на оплату товару чи послуги та надіслати його клієнту у месенджері або ж дати йому відсканувати код. Клієнт, у свою чергу, після сканування потрапляє на форму оплати, де обирає зручний для себе вид оплати і підтверджує операцію. Після оплати торговець може надіслати чек клієнту повідомленням або на електронну пошту.
Рішення
ПриватБанк надає можливість бізнесу приймати оплату за допомогою QR-коду. Для цього необхідно зайти у Telegram-бот @privatBank_acquiring_bot, далі натиснути «QR для сплати», після чого ввести мерчант терміналу й приймати платежі навіть без електроенергії.
На початку цього року Ощадбанк також запровадив розрахунки за допомогою QR-коду. Торговець-клієнт банку може сформувати QR-код на оплату через ОщадPAY, а далі надіслати цей QR-код клієнту в месенджер, або ж надати йому для сканування з телефону. Як зазначили в банку, зарахування коштів на рахунок підприємця здійснюється миттєво, а комісія не передбачена.
Monobank пропонує невеликим офлайн-точкам продажу та магазинам середнього розміру приймання платежів за QR-кодом. Банк відправляє QR-код через Нову Пошту, після чого його можна розмістити у місці продажу та приймати оплату навіть без світла.
Сервіс оплати за допомогою QR-коду пропонують також Райффайзен Банк, Sense Bank (у застосунку Sense SuperApp можна згенерувати QR-код з реквізитами платежу), а також компанія Tranzzo (з автоматичною фіскалізацією).
Якщо Visa сфокусувалася на перетворенні смартфону в термінал, то Mastercard пропонує розрахунки за допомогою QR-коду, також дозволяючи приймати платежі незалежно від наявності електрики. З сервісом Mastercard QR продавець генерує QR-код для оплати, надає його для сканування клієнту, а останній вибирає картку з гаманця Masterpass та оплачує замовлення. Серед партнерів сервісу Mastercard QR – Fishka, WOG, Vodafone, ParkingUA.
Ще одним сервісом, який спільно з партнерами запустив Mastercard декілька років тому і який дозволяє не залежати від світла при прийманні платежів, є “Жабка”. Це безкоштовний мобільний додаток, який активує спеціальну клавіатуру на смартфоні для оплат. Сервіс дозволяє підприємцям виставляти рахунки клієнтам прямо в чаті будь-якої соціальної мережі, а покупцям — оплачувати їх в декілька кліків. Також його можна використовувати у фізичних торгових точках за допомогою QR-коду чи NFC.
Як бачимо, перебої з електроенергією – не привід відмовлятись від безготівкових розрахунків. Це набагато зручніше і безпечніше, особливо в умовах воєнного часу.