Fintech Insider
    Вхід
    Вийти

    Підписка на новини

    Отримуйте свіжі новини першими

    Останні публікації

    Малі бізнеси в США відмовляються від цифрових гаманців для міжнародних платежів

    13 Червня 2025

    Nvidia запустить першу в Європі хмарну платформу для промислового ШІ

    13 Червня 2025

    Ощадбанк запустив цифрову платформу SAMO для шопінгу

    13 Червня 2025
    Facebook Twitter Instagram
    Fintech Insider
    Надіслати статтю Вхід
    • Фінанси
    • Цифрові активи
    • Технології
    • Стартапи
    • Easy FinTech
    • Можливості
      • Анонси
      • Рекомендації
      • Вакансії
    Fintech Insider
    Головна»Вибір редакції»Ключові відмінності законопроєктів про оподаткування криптовалюти в Україні

    Ключові відмінності законопроєктів про оподаткування криптовалюти в Україні

    1 Березня 2024
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp VKontakte Email Telegram
    Поділитись
    Facebook Twitter LinkedIn Email Telegram WhatsApp

    Вадим Груша, Co-founder, CEO Trustee

    Протягом багатьох років в українському суспільстві зростає попит на криптовалюти – про це свідчать і звіти Chainalysis, і дані про кількість користувачів від TripleA (щонайменше 15,7% населення або 6,5 млн осіб). Війна та економічна криза лише прискорили цей процес – посилили запит на зручні та незалежні фінансові інструменти, здатні захистити кошти в періоди потрясінь.

    У 2022 Верховна Рада ухвалила закон “Про віртуальні активи” – він мав набути чинності разом із поправками до Податкового кодексу. Регуляція криптосектору здавалася питанням найближчого часу, але за два роки так нічого і не змінилося.

    Які ж проєкти про оподаткування запропоновані сьогодні, як спільнота реагує на зволікання в цьому важливому питанні і якими можуть бути наслідки цього?

    Варіанти законопроєктів та їхні ключові відмінності

    На сьогодні основними варіантами є два проєкти, запропоновані в листопаді 2023 року з різницею в 10 днів. У 2024 в НБУ заявили, що жоден із них не буде ухвалено в поточному вигляді. Але його нова інтерпретація врахує положення обох проєктів.

    Варіант #1 від НБУ та НКЦПФР

    Перший проєкт оподаткування, внесений на розгляд до Верховної Ради 7 листопада 2023 року, було розроблено Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) за підтримки Національного банку України (НБУ).

    • Податкова ставка: фіксована ставка на прибуток для фізичних та юридичних осіб 18%, додатковий податок як військовий збір 1,5%;
    • Податок нараховується на прибуток від суми, отриманої в результаті продажу криптовалютних активів на фіатну валюту;
    • Активи поділяються на куплені, подаровані та отримані при обміні. При декларуванні дохід підтверджується документом (невідомо яким);
    • Ключова відмінність: УСІ постачальники послуг – біржі та сервіси – стають податковими агентами користувачів. Їх зобов’язують нараховувати, утримувати і зберігати податкові відрахування клієнтів, враховуючи інфо про витрати.

    У спільноті вирішили, що автори не мали чіткої мети і створили “порожній” проєкт із завищеною ставкою. Зобов’язання податкових агентів завантажили б і клієнтів, і сервіси, всупереч відсутності в останніх доступу до необхідних даних. Найімовірніше, такі заходи тільки б погіршили становище, посилили відтік проєктів і людей.

    Варіант #2 від Мінцифри

    Другий законопроєкт було розроблено Міністерством цифрової трансформації. Його автори зазначили, що варіант НКЦПФР не пропонує простих, зрозумілих правил і не створює сприятливих умов для розвитку індустрії на території країни.

    • Податкова ставка: для фізичних осіб – 5% у перші три роки, 9% протягом наступних п’яти років і 18% надалі. Ставки працюють для осіб, чий дохід не перевищує 7 млн гривень на рік.
    • Ставка для юридичних осіб – 18% і пільгова ставка в 9% за умови використання податкового режиму Дія;
    • Операції юридичних осіб та провайдерів послуг звільняються від ПДВ;
    • Також як і в першому варіанті, податок нараховується на суму, отриману в момент конвертації цифрових активів у фіат, наприклад, долар або гривню;
    • Запуск інноваційної зони для розвитку проєктів протягом трьох років;
    • Ключова відмінність: криптобіржі не платять податки за користувачів і не декларують їхні доходи (тільки свої). Користувачі беруть інформацію про свої операції у постачальників послуг і самостійно подають звітність.

    Розробники цього варіанту протиставляють його вищезазначеному. Вони пропонують стимули для розвитку галузі, що дало б змогу в теорії не тільки збільшити відрахування до державного бюджету, але й створити умови для розвитку проєктів.

    Як реагує криптоспільнота

    Згідно із законами, співробітники державного і муніципального сектору зобов’язані декларувати цифрові активи і прибуток, отриманий від операцій з ними. Якщо у 2016 році у своїх доповідях вказали криптовалюту тільки 25 чиновників, то у 2022 їх уже було 1428 осіб. Інші громадяни все ще не зобов’язані декларувати валюту.

    Особливий вплив відсутність регулювання і податкової ставки справляє на сектор криптовалютних проєктів України – стартапів, криптобірж, блокчейн-застосунків, гаманців та інших сервісів. Так, у січні 2024 року CEO різних проєктів зустрілися на обговорення, присвячене легалізації криптовалют. Вони зійшлися на думці, що:

    • Державні органи, зайняті розробкою нормативної та податкової бази, мають різні уявлення про ефективне крипторегулювання;
    • Довга відсутність правил позбавила країну шансу бути провідною юрисдикцією в плані залучення стартапів та інноваційних блокчейн-розробок;
    • Тепер, щоб залучити інвестиції та перспективні проєкти в країну, потрібно не тільки запустити адекватне регулювання, а й створити конкурентні умови;
    • Криптокомпанії готові платити податки, аби ринок був нарешті легалізований. Сьогодні компанії працюють у “сірій зоні” – використання і володіння цифровими активами не заборонене, але обмежене (заборона на купівлю за гривні) і не захищене (відсутність судового захисту прав).

    Наслідки зволікання

    У 2024 схвалення податкових законопроєктів (які мають запустити основний закон) фактично заморожено. Після отримання заявки на вступ до Євросоюзу, законотворці чекають ухвалення проєкту MiCA – спільного для всіх країн коаліції зводу правил для криптовалют. Вони планують переписати закон з урахуванням його положень.

    Компанії змушені працювати наосліп, а для виходу на європейський або світовий ринок легалізовувати діяльність в інших юрисдикціях (наприклад, в Іспанії, Литві або Гонконзі). Усе це позначається як на проєктах, так і на їхніх користувачах.

    Легалізація криптовалют корисна бюджету країни не тільки за рахунок податкових надходжень, а й зарубіжних інвестицій. Згідно з Ukraine Economic Outlook, з 2016 по 2022 рік Україна не отримала близько $59 млрд. З них $10,4 млрд це податки, а $48,8 млрд «втрати додаткових доходів, які згенерувала б галузь у разі легалізації»/

    Деякі представники влади розуміють важливість оподаткування індустрії – наприкінці 2023 року вони внесли це питання в Національну стратегію доходів 2024-2030. Проте це стосується не всіх: так голова парламентського комітету заявив, що Рада не розглядатиме пільги на криптовалютні податки, бо «не хоче стимулювати криптодіяльність», яка «сповнена шахрайства».

    Нині існуючі законопроєкти про оподаткування будуть перероблені. Як з урахуванням нових правил ЄС, так і через пошук компромісів між Національним банком, комісією з цінних паперів та фондового ринку і Мінцифри України.

    За планом НБУ та НКЦПФР мають представити нові поправки вже в липні 2024 року. Але представники влади наголошують, що термін їх подачі може бути подовжено, що означає ще більше зволікання в питанні. А поки що, ми продовжуємо роботу і сподіваємося, що незабаром вийдемо з “сірої зони” – що також залежить і від нас.

    Цифрові активи
    Поділитись Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Email Telegram
    Попередня статтяBinance запускає інструмент з тонкоїном
    Наступна стаття Обсяг незаконних криптовалютних транзакцій знизився на 39% у 2023 році

    Схожі статті

    Криптобіржа Coinbase анонсувала кредитну картку в партнерстві з American Express з кешбеком у біткоїнах

    13 Червня 2025

    На Сумщині викрили масштабну схему онлайн-шахрайства з фейковою криптобіржею

    13 Червня 2025

    PayPal планує запустити свій стейблкоїн на блокчейні Stellar

    13 Червня 2025

    Криптобіржа Bullish, яку підтримує Пітер Тіль, подала заявку на IPO у США

    12 Червня 2025

    Залишити коментар Відмінити відповідь

    Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Соціальні мережі
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • Telegram
    ТОП новин за тиждень
    Всі матеріали

    Малі бізнеси в США відмовляються від цифрових гаманців для міжнародних платежів

    13 Червня 202501 Хв читання

    Попри стрімку цифровізацію світової торгівлі, малі та середні бізнеси у США уникають цифрових гаманців для…

    Nvidia запустить першу в Європі хмарну платформу для промислового ШІ

    13 Червня 2025

    Ощадбанк запустив цифрову платформу SAMO для шопінгу

    13 Червня 2025

    Криптобіржа Coinbase анонсувала кредитну картку в партнерстві з American Express з кешбеком у біткоїнах

    13 Червня 2025
    Останні по темі

    Малі бізнеси в США відмовляються від цифрових гаманців для міжнародних платежів

    13 Червня 2025

    Nvidia запустить першу в Європі хмарну платформу для промислового ШІ

    13 Червня 2025

    Ощадбанк запустив цифрову платформу SAMO для шопінгу

    13 Червня 2025

    Підписка на новини

    Отримуйте новини першими

    Fintech Insider

    Про нас
    Про нас

    Медіа про фінтех та інноваційні технології

    Пошта: info@fintechinsider.com.ua

    Інформація
    • Редакційна політика
    • Користувацька угода
    • Контакти
    Facebook Instagram Telegram
    • Редакційна політика
    • Користувацька угода
    • Контакти
    © 2025 Fintech Insider.

    Введіть запрос вище та натисніть Enter щоб шукати. Натисніть Esc для відміни.

    Увійдіть або зареєструйтесь

    Вітаємо!

    Увійти або Зареєструватись.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Забули пароль?

    Реєструйтеся прямо зараз!

    Вже зарєєстровані? Увійти.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Пароль буде вислано на вказану вами пошту