11 вересня в Києві відбулася конференція Power Payment Meetup, організована компанією ProMoney за підтримки платіжного провайдера Platon, iPay.ua і AML.point. Експерти обговорили не лише найактуальніші платіжні інновації на ринку, але й виклики та можливості, з якими стикаються гравці.
Андрій Поддєрьогін, директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ, нагадав, що регулятор завершує підготовку до впровадження миттєвих переказів в Україні. Зокрема в грудні буде завершена технологічна готовність СЕП 4.1 з функціональністю миттєвих переказів, а в березні 2025 року – запроваджено миттєві перекази.
Андрій Поддєрьогін нагадав, що схема роботи миттєвих переказів надає можливість бізнесу використовувати їх замість карткових платежів, тим самим витрачаючи менше на оплату комісій посередників, а також будувати нові бізнес-моделі платіжних послуг.
Одним із кейсів застосування миттєвих переказів для торговців є так званий “self-еквайринг”. Торговець може згенерувати QR-код відповідно до правил НБУ, встановити в місці продажу товарів чи послуг і приймати оплату безпосередньо на свій рахунок. Це чудово підійде невеликим торговцям.
Олександр Карпов, директор Асоціації ЄМА, нагадав, що з 1 серпня 2025 року в Україні впроваджується відкритий банкінг. Він зазначив, що для успішної роботи екосистеми відкритого банкінгу в Україні необхідні уніфіковані специфікації API, стандартні та контрольовані Нацбанком протоколи обміну даними й правила взаємодії, гарантована законом можливість отримати базові інформаційні та платіжні послуги відкритого банкінгу, а також зацікавленість надавачів та отримувачів інформації в розвитку цієї інновації.
В рамках конференції також пройшла панельна дискусія за участі провідних гравців платіжного ринку України. Модератором став Гела Слюсарчук, CBDO PSP Platon. Він виділив такі актуальні тренди, як відкритий банкінг, миттєві платежі IBAN 2 IBAN, посилення регулювання і конкуренція між банками та фінтех-компаніями, а також розпитав думку учасників панельної дискусії про ці тренди.
Зокрема, за словами Гели Слюсарчука, про відкритий банкінг говорять всі, проте не до кінця зрозуміло, – навіть серед учасників ринку – які переваги та недоліки принесе ця інновація на ринок. Як зазначила Інна Тютюн, членкиня правління Sense Bank, відкритий банкінг стане новою можливістю для банків. І той, хто зрозуміє як її використати, зможе залучити клієнтів. Олексій Рубан, директор з інновацій NovaPay, додав, що для того, щоб користувачі звикли до відкритого банкінгу, потрібен час, як і для будь-якої інновації. А Владислав Білан, CEO MyCredit, зазначив, що в кредитуванні відкритий банкінг спростить процес прийняття рішення про видачу кредиту завдяки доступу до банківських транзакцій клієнта.
Також Гела Слюсарчук акцентував увагу на перспективах миттєвих платежів з рахунку на рахунок (IBAN 2 IBAN), зазначивши, що вони будуть затребуваними та працюватимуть, лише якщо будуть зручними для клієнтів та фінансово цікавими для гравців ринку. На думку Івана Степанця, директора iPay.ua, тренд IBAN 2 IBAN платежів набере обертів у 2025-2026 роках.
Експерти також обговорили те, що ринок в Україні, незважаючи на труднощі, активну фазу війни та виїзд українців за кордон, залишається живим та перспективним. Проте важливо, щоб ринок не став зарегульованим, як у багатьох країнах Європи, що може гальмувати розвиток інновацій.