Східна Європа є четвертим за величиною ринком криптовалют, що оцінюється в $445 млрд за період з липня 2022 по червень 2023. Це 8,9% від глобального обсягу криптотранзакцій, за даними дослідження Chainalysis.
Використання криптовалют зменшилося в більшості регіонів світу, і Східна Європа не стала винятком. За минулий рік обсяг необроблених транзакцій у регіоні зменшився на 22%. І поки економіки інших регіонів демонструють ознаки відновлення після криптозими, Східна Європа все ще бореться з економічними наслідками російсько-української війни.
Більшість транзакцій у Східній Європі – це інституційні перекази, тоді як між централізованими біржами та DeFi протоколами з точки зору обсягу транзакцій у мережі спостерігається відносно рівномірний розподіл. Цікавим є тренд зменшення обсягу криптотранзакцій на великі суми в регіоні, при цьому обсяг операцій на менші суми залишався стабільним.
Найбільші спади та сплески криптовалютної активності у Східній Європі, як і в інших регіонах, збігалися з такими ринковими подіями, як крах FTX наприкінці 2022 року, а також закриття Silicon Valley Bank (SVB), Silvergate Bank і Signature Bank в березні. Дані про розмір переказу показують, що зокрема інституційні криптоінвестори змінили свою поведінку протягом цього періоду часу.
Однією з помітних тенденцій для регіону є зростання активності DeFi на 3%. Важко однозначно сказати, що могло спричинити цей підйом, але невизначеність щодо регіональних правил і потрясіння на ринку криптовалют могли сприяти цьому, зазначають аналітики. У минулому інвестори також зверталися до DeFi, коли виникали проблеми з централізованими біржами або під час ринкової кризи, ймовірно, через більший контроль над коштами, який DeFi надає користувачам через некастодіальний характер протоколів.
Використання криптовалюти залишається стабільним
Незважаючи на те, що Україна залишається серед регіональних лідерів з використання криптовалюти – як за обсягом транзакцій, так і за масовим впровадженням, країна також спостерігала суттєве зниження обсягу криптовалютних транзакцій у порівнянні з минулим роком серед усіх країн Східної Європи (на $35,8 млрд). У результаті Україна опустилася на дві позиції у Глобальному індексі впровадження криптовалют Chainalysis.
Цей спад зумовлений економічними труднощами, спричиненими війною, а також міграцією багатьох українських жителів і компаній — включно з криптоплатформами — до інших країн Європи. Як приклад – криптоплатформа Kuna, яка перенесла свій головний офіс до Литви та розвиває бізнес на європейському ринку. Як повідомляє Chainalysis, Kuna наразі знаходиться в процесі отримання необхідної ліцензії на стейкінгові продукти, а також створює рішення для зберігання криптовалют, яке українські банки зможуть використовувати, коли це буде дозволено законодавством.
За оцінками Chainalysis, за останній рік грошові перекази в Україну значно зросли. Дані про кількість окремих криптопереказів, на відміну від просто обсягу транзакцій, вказують на те, що використання криптовалюти залишається стабільним у Східній Європі. Незважаючи на те, що обсяги транзакцій у Східній Європі впали з року в рік, кількість переказів залишається незмінною майже скрізь, крім росії, і навіть зросла в таких країнах, як Україна та Польща. Це свідчить про те, що жителі цих країн все ще використовують криптовалюту так само часто, як і рік тому.
Країна-агресор росія також залишається серед лідерів у Східній Європі за обсягом транзакцій. Проте у Глобальному індексі впровадження криптовалют рф втратила чотири позиції, що, ймовірно, частково зумовлене економічними санкціями з боку Сполучених Штатів та забороною Єврокомісії на всі криптоплатежі з росії. Зниження використання росіянами найбільших у світі криптобірж склало понад 50% з початку вторгнення.
Загальні тенденції
Аналітики зазначають, що тенденції на крипторинку Східної Європи вказують на позитивний розвиток і зростання. Перш за все, росія обмежена у доступі до міжнародних криптоплатформ, що може вплинути на її здатність продовжувати фінансувати війну проти України.
Використання криптовалют у роздрібних транзакціях зростає – в багатьох країнах, де обсяг транзакцій зменшився, кількість переказів залишилася стабільною або зросла, що свідчить про те, що технологія є затребуваною серед користувачів. Використання DeFi також зросло в регіоні. Постійний розвиток крипторегуляції й надалі сприятиме зростанню впровадження криптовалюти в Східній Європі, зазначає Chainalysis.