Загальна ринкова капіталізація стейблкоїнів досягла нового рекорду, відновлюючи позиції після сумнозвісного краху TerraUSD у 2022 році. За даними DeFiLlama, цей показник цьогоріч зріс на 46% до рекордних $190 млрд.
Tether, який випускає найбільший у світі стейблкоїн USDT, повідомив, що обіг його токена зріс до майже $133 млрд, що становить 70% від загального ринку стейблкоїнів. Компанія хоче розширити використання USDT, просуваючись до нових галузей промисловості, включаючи сировину. Нещодавно Tether оголосила про фінансування своєї першої транзакції з купівлі сирої нафти на Близькому Сході.
Stripe, фінтех-гігант вартістю $70 млрд, у жовтні заявив, що планує придбати стейблкоїн-стартап Bridge за $1,1 млрд. Інші традиційні фінансові компанії, зокрема PayPal, також увійшли в цей сектор.
Прийняття стейблкоїнів такими організаціями може допомогти уникнути стрімкого обвалу ринку, який відбувся після падіння TerraUSD у травні 2022 року. Ця подія відкрила діру розміром в $19 млрд на ринку стейблкоїнів, на заповнення якої знадобилося більше двох з половиною років. Сплеск “стабільних монет” також збігається зі зростанням всього сектору криптовалют, викликаним перемогою Дональда Трампа на президентських виборах у США. За даними CoinGecko, загальна вартість ринку цифрових активів зросла майже на трильйон доларів після виборів.
Чи впровадили найбільші країни регулювання стейблкоїнів? Розглянемо детальніше нижче, базуючись на аналізі криптобіржі Binance.
Що таке стейблкоїни та в чому їхня перевага
Стейблкоїни стали революційною силою в фінансах, демонструючи одне з найбільш практичних застосувань технології блокчейн. Ці цифрові активи, призначені для підтримки стабільної вартості завдяки прив’язці до традиційних валют або інших активів, набувають все більшої популярності у всьому світі. Їхня обіцянка стабільності в поєднанні з ефективністю та прозорістю блокчейну може зробити стейблкоїни наріжним каменем у цифрових фінансах.
Стейблкоїни можуть змінити повсякденні транзакції, транскордонні платежі та глобальну фінансову систему загалом. Їх зростання змусило регуляторів по всьому світу створити нові правила з метою збалансувати інновації з фінансовою стабільністю та захистом споживачів. Виклик для регуляторів полягає в тому, що надто суворе законодавство може стримувати інновації, а недостатній нагляд може створювати ризики для безпеки споживачів і фінансової прозорості.
Типи стейблкоїнів
Нижче представлена одна з класифікацій стейблкоїнів. Важливо відзначити, що різні законодавчі рамки в різних юрисдикціях розробили різні термінології для класифікації стабільних криптовалют.
- Стейблкоїни, прив’язані до фіатних валют. Найбільш поширена та найбільш регульована категорія, забезпечена традиційними валютами, такими як долар США. Загалом, регулювання цієї категорії стейблкоїнів зобов’язує емітентів отримувати відповідні ліцензії, підтримувати визначений рівень і склад резервів, забезпечувати високий ступінь прозорості та дотримуватись існуючих вимог AML і KYC.
- Стейблкоїни, забезпечені активами. Ці стейблкоїни підтримуються як криптовалютами (наприклад, Bitcoin або Ether), так і реальними активами, як-от державні облігації. Одним з прикладів є DAI, який спочатку покладався на цифрові активи, але тепер включає у свої резерви також державні облігації США. Ця категорія стейблкоїнів, яка має меншу ринкову капіталізацію порівняно з попередньою категорією, на сьогоднішній день отримала також менше регуляторного контролю.
- Алгоритмічні стейблкоїни. Алгоритмічні стейблкоїни в минулому намагалися підтримувати свою прив’язку через систему випуску та знищення токенів, щоб регулювати обсяг токенів в обігу. Порівняно зі стейблкоїнами, забезпеченими цифровими активами, алгоритмічні стейблкоїни часто були недостатньо забезпеченими. Ця категорія стейблкоїнів практично зникла після краху Terra UST у 2022 році. Регулятори зайняли жорстку позицію щодо цього типу стейблкоїнів, фактично заборонивши їх.
Ключові регуляторні режими
Європейський Союз
В ЄС діє закон про регулювання ринків криптоактивів (MiCA), який встановлює єдину правову базу для випуску та експлуатації стейблкоїнів у всіх країнах-членах ЄС. MiCA прагне створити узгоджене нормативне середовище, зменшивши фрагментацію та забезпечивши юридичну ясність для учасників ринку. MiCA охоплює широкий спектр криптоактивів, включаючи стейблкоїни, і встановлює конкретні вимоги до їх випуску, управління та нагляду.
Чіткість нормативно-правової бази зміцнює довіру серед підприємців та інвесторів, прокладаючи шлях для нових гравців та інновацій. Наприклад, компанія Circle вирішила вийти на європейський ринок, зазначивши, що “ЄС має основні елементи, щоб стати лідером у сфері регулювання та лідером ринку Web3”. У рамках своєї стратегії Circle має намір повністю розмістити EURC — свій стейблкоїн, деномінований у євро — у Європі як сумісний з MiCA токен електронних грошей.
Регламент MiCA класифікує стейблкоїни на токени електронних грошей (EMT) і токени, пов’язані з активами (ART).
ЕМТ забезпечені фіатними валютами. Їх емітенти зобов’язані бути авторизовані як установи електронних грошей (EMI) або кредитні установи, які зберігають ліквідні резерви для викупу. Принаймні 30% (або 60% для “значних” EMT) цих коштів має зберігатися на окремих рахунках.
ART підкріплені кількома активами та вимагають суворого нагляду, включаючи авторизацію та дотримання суворих правил щодо складу резервів та управління ризиками.
І EMT, і ART мають обмеження обсягу торгівлі в 1 мільйон щоденних транзакцій і загальний ліміт емісії в 5 мільярдів євро для валют, що не входять до ЄС, щоб зменшити ризики фінансової стабільності.
США
З огляду на те, що індустрія стейблкоїнів швидко розширюється, а більшість існуючих стабільних криптовалют номіновані в доларах США, не дивно, що потреба в регулюванні платіжних стейблкоїнів стає проблемою обох партій у Конгресі.
Регуляторна система США включає численні державні та федеральні агентства, що призводить до різноманітного та складного нормативного ландшафту. Існує низка правил, які відрізняються залежно від штату. Численні агентства, такі як SEC, CFTC, OCC і Федеральна резервна система, регулюють стейблкоїни, що призводить до різних тлумачень і застосувань в порівнянні з більш централізованими системами.
Хоча в США ще немає єдиної федеральної системи для стейблкоїнів, до них застосовуються існуючі правила. Наприклад, FinCEN розглядає стейблкоїни як конвертовану віртуальну валюту (CVC), що робить їх підпорядкованими Закону про банківську таємницю.
Закон Ламміса-Гіллібранда про платіжні стейблкоїни, який очікує на розгляд, дозволяє державним трастовим компаніям створювати та випускати платіжні стейблкоїни на суму до $10 млрд.
Офіс контролера валюти (OCC) також зробив значні кроки для інтеграції стейблкоїнів у традиційну банківську систему. У 2021 році OCC видав пояснювальні листи, в яких містяться вказівки щодо дозволу банкам випускати стейблкоїни за умови, що вони повністю забезпечені резервами та відповідають чинному законодавству. OCC також дозволяє банкам пропонувати послуги зберігання стейблкоїнів, тримаючи резервні активи від імені емітентів. Визнаючи стейблкоїни платіжним засобом, OCC прагне сприяти швидшим транзакціям і більшій сумісності між стейблкоїнами та традиційними банківськими послугами.
Велика Британія
У листопаді 2023 року органи фінансового регулювання Великої Британії — Банк Англії, Управління з питань фінансової поведінки (FCA) і Управління пруденційного регулювання — представили пропозиції у своєму документі щодо початкової фази комплексної нормативно-правової бази, спрямованої на цифрові активи. Перша фаза зосереджена на стейблкоїнах, забезпечених фіатними валютами, і не розглядає стейблкоїни, забезпечені активами, та алгоритмічні стейблкоїни, які планується розглянути на другій фазі.
Велика Британія також досліджує, як належним чином регулювати іноземні стейблкоїни. Поточні пропозиції вимагають, щоб фірма, уповноважена державою, сертифікувала такі стейблкоїни на відповідність стандартам, еквівалентним стандартам регульованих стейблкоїнів, випущених Великою Британією. Такий підхід суперечить вимогам ЄС, згідно з якими стейблкоїни, які пропонуються громадянам ЄС, можуть випускатися організаціями, зареєстрованими в ЄС, і мають відповідати місцевим вимогам щодо резервів.
Поетапний підхід Великої Британії до регулювання криптоактивів пропонує альтернативну стратегію в порівнянні з комплексним впровадженням ЄС у рамках MiCA. Підхід Великої Британії забезпечує гнучкість для поступової адаптації. З іншого боку, комплексний підхід ЄС спрямований на встановлення єдиної основи, яка могла б створити послідовність і впевненість учасників ринку.
ОАЕ
Останніми роками ОАЕ активізували свої зусилля, щоб стати лідером у сфері віртуальних активів. Зокрема, центробанк ОАЕ затвердив Положення про послуги платіжних токенів, що надає регулятору повноваження для нагляду за стейблкоїнами, прив’язаними до дирхаму ОАЕ.
Регламент визначає платіжний токен як віртуальний актив, який підтримує стабільну вартість, посилаючись на ту фіатну валюту, у якій він деномінований. Ці токени, або стейблкоїни, прив’язані до таких активів, як фіатна валюта чи золото, щоб забезпечити стабільність. Центробанку ОАЕ надано повноваження призначати будь-які віртуальні активи як платіжні токени та накладати обмеження, зокрема на алгоритмічні стейблкоїни та токени конфіденційності.
Положення розрізняє стабільні монети, забезпечені дирхамами, і стабільні монети, забезпечені іноземною валютою. Підприємства в ОАЕ можуть приймати платіжні токени дирхамів від організацій, які мають ліцензію центробанку ОАЕ, тоді як обіг іноземних стейблкоїнів обмежено.
Японія
У Японії після перегляду Закону про платіжні послуги, який набув чинності в червні 2023 року, стейблкоїни типу цифрових грошей можуть випускати лише банки, постачальники послуг переказу коштів і трастові банки. Кожен тип емітента регулюється спеціальними правилами:
- випущені банками стейблкоїни розглядаються як депозити та захищені страхуванням депозитів на суму до 10 мільйонів єн;
- постачальники послуг з переказу коштів, які мають намір випускати стейблкоїни, повинні забезпечити свої зобов’язання грошовими депозитами, банківськими гарантіями або безпечними активами, такими як державні облігації;
- трастові банки зобов’язані керувати довіреними активами, які забезпечують їхні стабільні монети як банківські депозити, що вважаються правами бенефіціарів трасту відповідно до Закону про трастовий бізнес.
Завдяки нормативній чіткості в Японії створено умови для зростання ринку стейблкоїнів, забезпечених єною. Генеральний директор Ripple Бред Гарлінгхаус нещодавно заявив, що попит на стейблкоїни в японській єні є “лише питанням часу”. Три найбільші банки Японії – Mitsubishi UFJ Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation і Mizuho Bank – розробляють екосистему для випуску стейблкоїнів.
Сингапур
У серпні 2023 року Грошово-кредитне управління Сінгапуру (MAS) запровадило нормативну базу для одновалютних стейблкоїнів (SCS), прив’язаних до сингапурського долара або будь-якої іншої валюти G10, за умови, що вони випущені в Сингапурі. Регулятор висуває кілька ключових вимог до емітентів стейблкоїнів для забезпечення стабільності та надійності цих криптовалют. Зокрема:
- резервні активи, що забезпечують SCS, повинні відповідати суворим критеріям щодо їх складу, оцінки, зберігання та аудиту. Це запроваджено для забезпечення стабільності вартості стейблкоїнів;
- емітенти повинні підтримувати мінімальний базовий капітал і достатні ліквідні активи. Це правило має на меті зменшити ризик неплатоспроможності;
- емітенти повинні гарантувати викуп SCS за номінальною вартістю;
- емітенти зобов’язані надавати вичерпну інформацію користувачам.
Лише ті емітенти стейблкоїнів, які відповідають усім вимогам, можуть подати заявку в MAS на визнання їхніх токенів і позначення їх як “регульовані MAS стейблкоїни”. Ця позначка призначена для того, щоб допомогти користувачам легко відрізнити регульовані стейблкоїни від інших цифрових платіжних токенів.
Як і в будь-якому секторі, що швидко розвивається, нормативна база секторі стейблкоїнів має постійно розвиватися разом із технологічним прогресом. Оскільки юрисдикції в усьому світі прагнуть збалансувати інновації та захист споживачів, вкрай важливо, щоб нормативні рамки залишалися адаптивними. Водночас встановлення надійних правил є життєво важливим кроком до створення глобальних рамок, які керуватимуть майбутніми фінансовими системами.