Грантова програма “Власна Справа” від Міністерства економіки України – частина урядової програми “єРобота”, запущена для підтримки мікро- та малого бізнесу в липні 2022 року. Головною метою цієї програми є створення нових робочих місць та започаткування чи розширення власного бізнесу. Таким чином уряд одночасно підтримує розвиток бізнесу і бореться з безробіттям.
За понад два роки роботи програми “Власна Справа” підприємці отримали від держави більше 20 тисяч грантів на майже 5 мільярдів гривень. Кошти можна витратити на придбання або лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщення. Як працює програма та хто може отримати кошти? Про це детальніше в статті.
Хто може отримати грант та на яку суму?
Отримати грант можуть як діючі ФОП або юридичні особи, так і люди, які тільки планують започаткувати свій бізнес.
Максимальна сума гранту складає 250 тисяч гривень:
- до 75 тисяч гривень – виключно для фізичних осіб, з подальшою необхідністю зареєструватись як ФОП;
- до 150 тисяч гривень – при створенні 1 робочого місця та прийняття на нього працівника;
- до 150 тисяч гривень – для молоді (для фізичних осіб до 25 років, з подальшою необхідністю створити ФОП);
- до 250 тисяч гривень — при створенні не менше 2 нових робочих місць.
На що можна витратити грант та чи потрібно його повертати?
Отримані кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди, послуги маркетингу та реклами, комерційної концесії, лізингу.
Програма не передбачає повернення гранту, гроші треба повернути лише за умови невиконання зобов’язання перед державою, тобто у випадку, якщо не були створені робочі місця відповідно до суми гранту.
Як отримати грант на власну справу
Для отримання коштів у рамках програми “Власна Справа” необхідно пройти п’ять кроків:
- Складіть бізнес-план. Приклад заповненого бізнес-плану можна переглянути за посиланням.
- Подайте заявку.
Для цього необхідно авторизуватись на порталі Дія та заповнити відповідну форму. - Захистість свій бізнес-план. Це означає, що необхідно пройти онлайн-співбесіду з регіональним центром зайнятості.
- Відкрийте рахунок в Ощадбанку (після отримання рішення).
- Отримайте кошти та розвивайте свою справу.
Детальний бізнес-план є дуже важливим для позитивного рішення щодо виділення гранту. Використовуйте ту форму бізнес-плану, яка була затверджена Міністерством економіки. Доопрацювання бізнес-плану може бути здійснено лише один раз.
Також важливо зазначити, що кошти мікрогранту мають бути освоєні протягом перших шести місяців з моменту отримання.
Програмою передбачається, що повернення коштів гранту відбувається у вигляді податків та зборів. Разом з тим, у разі невиконання обов’язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов’язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернути кошти в повному обсязі.
Які бізнеси найчастіше відкривають українці на отримані гранти?
За даними Мінекономіки, найчастіше підприємці отримували кошти на бізнес у сферах оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автомобілів та мотоциклів, тимчасового розміщення й організації харчування, переробної промисловості. Найменш популярними були сфера державного управління й оборони, діяльність домашніх господарств і добувна промисловість.
Найбільше бізнесів, отримавши грант, відкривали в Львівській області, Києві та Київській області. До п’ятірки увійшли також Рівненька та Івано-Франківська області.