Google опублікували щорічний звіт про вплив на навколишнє середовище, в якому розповіла, що 2023 року її викиди досягли 14,3 млн тонн вуглецевого еквівалента — на 13% більше, порівнюючи з 2022 роком. Компанія зазначила, що її мета стати вуглецево-нейтральною до 2030 року тепер виглядає “занадто амбітною”.
Як зазначається у релізі компанії, системи, необхідні для живлення інструментів штучного інтелекту, значно збільшили викиди парникових газів компанії. Центри обробки даних, необхідні для їх запуску, по суті, склади, повні потужного комп’ютерного обладнання, поглинають тонни енергії для обробки даних і управління теплом, яке виробляють всі ці комп’ютери.
В результаті викиди парникових газів Google злетіли. Технологічний гігант звинуватив це зростання головним чином у “збільшенні енергоспоживання центрів обробки даних і викидів ланцюжка поставок”. Тепер Google називає свою мету досягти нульового рівня викидів до 2030 року “надзвичайно амбітною” і заявляє, що на виконання цієї обіцянки, ймовірно, вплине “невизначеність щодо майбутнього впливу штучного інтелекту на навколишнє середовище, який є складним і важко передбачуваним”.
“У міру того, як ми продовжуємо інтегрувати ШІ в наші продукти, скорочення викидів може виявитися непростим завданням через зростаючу потребу в енергії через більшу інтенсивність обчислень ШІ, а також через викиди, пов’язані з очікуваним збільшенням інвестицій у технічну інфраструктуру”, — зазначено у звіті компанії.
Компанія додає, що споживання електроенергії центрами обробки даних наразі зростає швидше, ніж можуть забезпечити безвуглецеві джерела електроенергії. Google заявила, що очікує, що загальний обсяг викидів парникових газів продовжить зростати, перш ніж знизиться, оскільки компанія прагне інвестувати в чисті джерела енергії, такі як вітер і геотермальна енергія, для живлення своїх центрів обробки даних.
Велика кількість води, що використовується як охолоджуюча рідина, необхідна для запобігання перегріву центрів обробки даних, також є проблемою для сталого розвитку. Компанія працює над тим, щоб компенсувати воду, яку вони використовують у своїх офісах і дата-центрах, шляхом різних проєктів, спрямованих на поліпшення здоров’я вододілів і екосистем. Google заявляє, що має на меті забезпечити відновлення 120% прісної води, яку вона споживає у своїх офісах і дата-центрах, до 2030 року. Минулого року цей показник досягнув лише 18% цієї води, хоча він різко зріс порівняно з 6% роком раніше
Google також є однією з компаній, які експериментують зі способами використання штучного інтелекту для боротьби зі зміною клімату. Наприклад, у 2019 році проєкт Google DeepMind навчив ШІ-модель на основі прогнозів погоди та історичних даних про вітрові турбіни прогнозувати доступність вітрової енергії, що допомогло підвищити цінність відновлюваного джерела енергії для вітрогенераторів. Компанія також використовувала ШІ, щоб пропонувати водіям більш економні маршрути на картах Google.