Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings зберегло довгостроковий рейтинг дефолту емітента (IDR) України в іноземній валюті на рівні Restricted Default (обмежений дефолт). Головною причиною стала затяжна реструктуризація зовнішнього боргу та відсутність остаточної угоди з кредиторами.
Про це пише delo.ua. У Fitch зазначають, що Україна досі не досягла домовленостей щодо низки зовнішніх зобов’язань, зокрема щодо ВВП-варрантів на $2,6 млрд та боргу перед компанією Cargill на $0,7 млрд. Допоки переговори не будуть завершені, рейтинг залишатиметься без змін.
Разом з тим, агентство підтвердило вищий рейтинг для боргів у національній валюті – CCC+. Внутрішній борг обслуговується, і основна його частина перебуває у власності державних структур, що знижує ймовірність його реструктуризації.
Фінансова ситуація залишається складною: дефіцит держбюджету у 2024 році становив 17,2% ВВП, а у 2025-му, за оцінками, може сягнути 19,3%. Попри це, уряд має достатні резерви завдяки підтримці партнерів — зокрема коштам від заморожених російських активів та допомозі МВФ. Загальний обсяг зовнішнього фінансування у 2025 році очікується на рівні $55 млрд.
У Fitch також попереджають про серйозні середньострокові виклики: дефіцит поточного рахунку на рівні 14,5% ВВП, високий рівень інфляції (15,1% у квітні), стримане економічне зростання та ризики, пов’язані з правами кредиторів і управлінською якістю держави. Підвищення рейтингу можливе лише після завершення реструктуризації боргів. У разі ослаблення зовнішньої підтримки або загострення війни Fitch не виключає подальше зниження рейтингу.
Нагадаємо – у квітні Fitch опублікувало позачергове оновлення свого квартального макроекономічного прогнозу для світової економіки. Згідно з оновленими даними, прогноз зростання світового ВВП знижено на 0,4 відсоткового пункта порівняно з березневою оцінкою – до менш ніж 2%.