2022 рік став найбільшим випробуванням для України та складним для всього світу. Повномасштабна війна та очікування економічної кризи спричинили падіння фінансування фінтеху до найнижчого рівня з 2020 року. Глобальні фінтех-компанії зіткнулися з рекордним падінням оцінок та доходів, а також масовими звільненнями. Українські ж гравці змушені не тільки шукати можливості для подальшого розвитку, а й буквально боротись за життя. Проте, не зважаючи на виклики та труднощі, світова фінтех-екосистема продовжує розвиватись, створюючи цінність для користувачів фінансових послуг.
Цей матеріал є частиною спільного спецпроєкту FinTech Insider і Mastercard та розповідає про ключові тренди фінтех-індустрії у 2022 році. У статтях використовуються дані, опубліковані в дослідженні “Фінтех тренди 2022” Української асоціації фінтех та інноваційних компаній, проведеному за підтримки НБУ, Мінцифри, Mastercard, N1 та FinTech Insider.
2022 vs. 2021: що впливало на розвиток фінтеху
Глобальна індустрія фінтеху оцінюється в $332,5 млрд, а кількість користувачів фінтех-сервісів у світі вже перевищила 2 млрд. Особливо знаковим для індустрії став 2021 рік: світові інвестиції у фінтех зросли майже вдвічі порівняно з 2020 роком, на ринку з’явилося 42 нових єдинорога. Пандемія COVID-19 та дистанційний режим розкрили цінність фінтех-сервісів для користувачів фінансових послуг та пришвидшили розвиток екосистеми.
Проте 2022-й, з глобальною інфляцією, криптозимою і повномасштабною війною в Україні, став справжнім викликом для глобальної економіки та індустрії фінансових технологій зокрема.
У першому півріччі 2022 року інвестиції у фінтех скоротилися до $52,9 млрд порівняно з тим самим періодом у 2021 році. Фінансування зменшилося в усіх секторах: в BankTech цей показник зменшився на 14%, в InsurTech – на 48%, в InvestTech – на 34%, у PropTech – теж на 34%. Єдиною сферою зі стабільним фінансуванням залишається InsurTech, незважаючи на глобальну рецесію.
Фінтех-стартапи залучили $21,5 млрд у всьому світі у другому кварталі 2022 року, що є найнижчим показником за останні п’ять кварталів і на 39% нижче піку в четвертому кварталі 2021 року. Проте фінтех все ще є галуззю, в яку інвестують найбільше, хоча загалом фінансування впало на 32% порівняно з минулим роком.
Із позитивного – лише за другий квартал року в світі з’явилося 20 фінтех-єдинорогів, тоді як за попередні п’ять кварталів їх кількість збільшилася всього на 30. Латинська Америка та Карибський басейн зрівнялися з Європою за кількістю нових єдинорогів за тиждень (3), оскільки фінансування Європи суттєво скоротилося у другому кварталі 2022 року. Загальна кількість глобальних фінтех-єдинорогів досягла 297 – це на 69% більше, ніж у минулому році. Лідирують за кількістю фінтех-єдинорогів США.
Ключові фінтех-тренди 2022 року
Ті технології та напрями, що з’явились або активно розвивались у 2022 році, будуть актуальними і в 2023-му. Експерти виділяють такі ТОП-10 трендів:
- BNPL та цифрове кредитування
- Необанки та суперапи
- Штучний інтелект та машинне навчання
- Криптовалюти та CBDC
- Відкритий банкінг
- Метавсесвіт
- Вбудовані фінанси
- Екосистеми та партнерства
- RegTech
- Кібербезпека
Детальніше розглянемо їх у наступних статтях нашого спецпроєкту.
Незламний фінтех в Україні
З першого дня повномасштабного вторгнення фінансова система України продовжує працювати стійко та безперебійно, тримаючи фінансовий фронт. Банки та платіжні системи здійснюють безготівкові платежі, клієнти мають доступ до своїх рахунків та онлайн-банкінгу, небанківські фінустанови також продовжують обслуговувати користувачів, зокрема й дистанційно.
Як зазначають в Національному банку, важливу роль у збереженні стійкості та доступності фінансової системи зіграв високий рівень діджиталізації українських банків та небанківських фінансових установ, якого вдалося досягти до війни, а також зручність та популярність серед українців дистанційних фінансових послуг. Станом на третій квартал 2022 року 93 зі 100 операцій із платіжними картками в Україні були безготівковими.
Експерти зазначають, що подальшому розвитку фінтех-сектору в Україні можуть сприяти:
- закінчення війни та перемога України (29%)
- адаптація законодавства до змін фінтех ринку (26%)
- залучення нових інвестицій (21%)
- експансія на європейський ринок (15%).
64,7% опитаних експертів вважають, що сьогодні фінтех-стартапам найбільше не вистачає фінансової підтримки. 26,5% експертів вказали на відсутність регуляторної підтримки.
На думку опитаних експертів, ТОП-5 найбільш перспективних напрямів розвитку фінансово-технологічного сектору в Україні в найближчі два роки – це кібербезпека, платежі, блокчейн, необанки та відкритий банкінг.
При цьому половина опитаних експертів виділили кібербезпеку як найбільш перспективний напрям.
Що експерти кажуть про український фінтех?
Олексій Шабан, Заступник Голови Національного банку України
У 2022 році Україна зі зброєю в руках та дипломатичним шляхом відстоює своє право на незалежність та вибір європейського майбутнього – демократичного,
сучасного, прогресивного, цифрового та інноваційного. Цього прагне український народ, це право на полі бою захищають Збройні Сили України. Це право також боронить і команда Національного банку у фінансовій сфері. З першого дня війни ми міцно тримаємо фінансову оборону, убезпечуємо українців від фінансового терору держави-агресора.
Навіть під час війни Національний банк та фінансова система працюють злагоджено та ефективно, розуміючи свою відповідальність за збереження коштів клієнтів, безперервне здійснення платежів та підтримку економіки.
Продовжує працювати цифрова фінансова інфраструктура. Функціонують платіжні системи, відбуваються безготівкові розрахунки, клієнти банків мають доступ до своїх рахунків та онлайн-банкінгу, небанківські фінустанови також надають українцям фінансові послуги, зокрема й дистанційно.
Важливу роль у збереженні стійкості та доступності фінансової системи зіграв високий рівень диджиталізації українських банків та небанківських фінансових установ, якого нам вдалося досягти до війни, а також зручність та популярність серед українців дистанційних фінансових послуг.
Ми впевнені в успішному майбутньому цифрових фінансів в Україні. Адже розуміємо, що цифрові сервіси роблять фінансові послуги простішими, комфортнішими та доступнішими. Наша мета – створити в Україні повноцінну фінтех-екосистему, посилити фінансову інклюзію, забезпечити сталий розвиток інновацій та фінансових технологій, що сприятиме зростанню конкуренції та зміцненню довіри українців до фінансового ринку.
Михайло Федоров, Віце-прем’єр-міністр України – Міністр цифрової трансформації України
Попри повномасштабну війну, ми продовжуємо будувати найзручнішу державу для громадян та бізнесу. Фінтех у напрямі цифровізації теж не відстає. Зараз це одна із сфер бізнесу, що активно розвивається та трансформується.
Фінтех-галузь проходить шлях цифрової трансформації навіть у такий нестабільний період. Спрощує життя українців, позитивно впливає на бізнес та економіку в цілому. Революційні рішення, які впроваджує фінтех, мають стати прикладом для багатьох сфер в Україні.
Інга Андреєва, Генеральна директорка Mastercard в Україні та Молдові
Україна вже давно зарекомендувала себе як інноваційна країна у розвитку фінансових послуг. Оформити картку без відвідування банку всього за декілька хвилин, переказати гроші онлайн у декілька кліків, оплатити покупку оцифрованою у смартфоні або іншому гаджеті карткою – цифрові сервіси стали щоденною звичкою для українців, але при цьому набули особливого значення з початку повномасштабного вторгнення.
З початком повномасштабної війни ми допомогли партнерам впровадити хмарні рішення для безперебійності роботи процесингу; продовжили розгортання програми “Digital First”, дозволяючи українцям отримати цифрову картку як основну;, розширили доступність цифрових послуг та у партнерстві з іншими організаціями, такими як PayPal, працювали над спрощенням P2P переказів.
Ми віримо, що фінансові технології та фінтех-компанії здатні зробити важливий внесок на шляху відновлення країни. Співпрацюючи з фінтехами у 172 країнах світу і виступаючи їхнім надійним партнером, ми запустили ініціативу Start Path Ukraine, яка створена спеціально для українських стартапів та покликана надати їм можливість пришвидшити свій розвиток і сприяти відновленню економіки України.
Ростислав Дюк, Голова правління Української асоціації фінтех та інноваційних компаній
Головним викликом для українського фінтеху зараз є не тільки необхідність підтримувати життєдіяльність компаній, але й знаходити нові методи, інструменти та форми, які створять можливості та допоможуть подальшому розвитку.
Зараз бізнес може або адаптуватися, або померти. Тому настільки важливо бути на передовій світових трендів індустрії та першими впроваджувати інновації.