В епоху різкого зростання процентних ставок і гострої конкуренції фінтех-компанії все частіше вирішують стати банками, аби забезпечити своє довгострокове існування. Проте зробити це нелегко.
Як повідомляв Bloomberg, блокчейн-компанія Figure Technologies нещодавно відкликала свою заявку на отримання банківської ліцензії після декількох років очікування відповіді від фінансових регуляторів США. І вона не єдина: фінтех-компанії Oportun, Brex, Monzo Bank, а також криптокомпанія BitPay відкликали заявки, побачивши, наскільки важким став шлях до їх схвалення.
Часи, коли бути інноваційним фінтехом було більш привабливим для інвесторів і клієнтів, ніж консервативним банком, минули. Агресивне підвищення процентних ставок ФРС знищило недороге фінансування для фінтехів, а партнерство з банками — те, що необхідно фінтех-компаніям, щоб пропонувати ощадні рахунки та позики — стало надто дорогим. Банківський бізнес, який колись вважався стабільним, але нудним і надто зарегульованим, тепер став привабливішим, ніж будь-коли.
Кілька фінтех-компаній стали банками під час президентства Дональда Трампа, проте з моменту зміни влади жодна з них не отримала банківську ліцензію, а розгляд заявок тягнеться роками. Тож замість того, щоб чекати схвалення від регулятора, яке може ніколи не надійти, деякі фінтех-компанії вирішують іти шляхом LendingClub, тобто купують існуючий банк.
Експерти банківського ринку зазначають, що це актуальна тенденція, тому що небанківські організації, які прагнуть увійти в банківську систему, розглядають таку стратегію як більш життєздатний шлях. Але й це виявляється непростим завданням, хоч і не таким складним, як отримання нової ліцензії.
Банк майбутнього
За час президентства Дональда Трампа банківські ліцензії отримали ряд фінтех-компаній, зокрема у 2020 році – Square, нині відома як Block, і Nelnet. Криптокомпанія Anchorage Digital стала банком за тиждень до відходу Трампа з посади.
Адміністрація Байдена, в свою чергу, дає чітко зрозуміти, що не вважає, що компаніям слід надавати банківські ліцензії, якщо вони не пропонують повний набір послуг, включаючи депозити та кредитування. Незалежно від того, хто переможе на виборах у 2024 році, процес отримання банківської ліцензії для фінтех-компаній став надзвичайно складним.
Ті компанії, що відкликали свої заявки на отримання банківської ліцензії, наразі продовжують співпрацювати з існуючими банками, зокрема, про це заявили Brex та Monzo. Це дозволить їм продовжувати вести бізнес у США.
Небанківські фінтех-компанії, які рекламують такі переваги, як кращі ставки за накопичувальними рахунками або швидке онлайн-схвалення іпотечних кредитів, насправді не надають ці речі самі — вони повинні натомість співпрацювати з банківським партнером. Це тому, що лише банки можуть приймати депозити від споживачів і надавати їм позики. Однак з підвищенням ставок зростає і вартість цих відносин для фінтехів. У той же час фінансування фінтех-компаній скоротилося – показники впали в другому кварталі до найнижчого рівня з 2017 року, згідно з даними CB Insights.
Тож враховуючи труднощі з отриманням банківської ліцензії та вартість співпраці з банками, найоптимальнішим шляхом до того, щоб стати повноцінним кредитором, є придбання існуючого банку. Якщо є банк, який шукає покупця, та угода на столі, то регулятор принаймні повинен надати оперативну відповідь.