Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку планує змінити окремі аспекти та відстрочити строки подання інформації від емітентів цінних паперів, які мають зв’язки з рф, Білоруссю, Іраном та КНДР. У регуляторі пояснили це неможливістю за короткий строк опрацювати суттєвий об’єм даних з боку компаній-емітентів.
Останній офіційний термін подачі документів до регулятора закінчується 30 квітня, а звітуватися, за даними аналітиків YouControl, мають як мінімум 340 акціонерних товариств.
“НКЦПФР 21 лютого 2023 року прийняла рішення №181 «Про встановлення порядку розкриття емітентами цінних паперів інформації щодо наявності зв’язків з іноземними державами зони ризику під час воєнного стану» для того, щоб забезпечити отримання Україною повної, всебічної та об’єктивної інформації про зв’язки емітентів цінних паперів з країною-агресором та її сателітами”, — зазначив у коментарі Максим Лібанов, член НКЦПФР.
За його словами, така інформація наразі є розрізненою, неверифіковною та міститься в різних джерелах, в тому числі публічних. Тому емітентів зобов’язали розкрити інформацію про свої зв’язки з державами зони ризику по кількох напрямках, а саме:
- структура власності (чи є у прямих або опосередкованих власниках громадяни або юридичні особи з країни-агресора та її сателітів);
- посадові особи, які мають громадянство або резидентство в країні-агресорі та її сателітах;
- ділові відносити з контрагентами та клієнтами (в залежності від профілю діяльності емітента), які є фізичною або юридичною особою з країни-агресора та її сателітів.
Останній пункт викликав найбільше запитань від учасників ринку стосовно правильності розкриття такої інформації. За словами Лібанова, комісія надасть необхідні уточнення та відповідно подовжить терміни подання інформації.
Як виявили аналітики R&D центру YouControl, станом на кінець квітня під дану вимогу НКЦПФР підпадають як мінімум 340 акціонерних товариств. 23 з них — це українські АТ, які є співвласниками російських компаній.
Водночас, як зазначили в Нацкомісії, зазначена вимога поставила перед емітентами необхідність опрацювання суттєвого об’єму даних. Тому вони звернулися до комісії з пропозицією продовжити строки подачі інформації.
“Комісія врахувала їх пропозицію та в результаті обговорень з учасниками ринку планує уточнити окремі аспекти подання інформації, а також додатково збільшити строк подання інформації в електронному вигляді на один місяць”, — прокоментував Лібанов.