Сьогодні споживачам доступно більше варіантів оплати, ніж будь-коли раніше. Тож, на думку аналітиків, ми вступаємо в епоху, коли вирішальне значення мають не технології, а люди. Це епоха, коли вибір споживачів є головною рушійною силою платіжного ландшафту.
Компанія Worldpay нещодавно представила традиційний звіт “The global payments report 2024”, в якому проаналізувала найбільш актуальні платіжні тренди у світі. Ми зібрали ключові висновки з дослідження.
8 трендів у сфері платежів
- Цифрові гаманці – вибір споживачів.
У 2023 році на цифрові гаманці припадало 50% глобальних витрат в електронній комерції (більше $3,1 трлн) і 30% глобальних оплат, здійснених через POS-термінали в торгових точках (більше $10,8 тис.). За прогнозами, до 2027 року на цифрові гаманці припадатиме сукупно близько 49% (понад $25 трлн) транзакцій в електронній комерції та торгових точках. - Картки залишаються затребуваними.
Популярність цифрових гаманців не стала причиною відмови від банківських карток. На тих ринках, де традиційно домінують картки серед платіжних методів, оплата з карток все частіше здійснюється з використанням таких гаманців, як Apple Pay, Google Pay і PayPal. Загалом вартість карткових транзакцій є найвищою за весь час і продовжує зростати. - Платежі з рахунку на рахунок (A2A) конкурують з картками.
Платежі з рахунку на рахунок набирають популярність у таких країнах, як Бразилія, Індія та Польща, але не мають успіху на тих ринках, які традиційно надають перевагу карткам (як-от США). - Попит на BNPL залишається стабільним.
У 2023 році BNPL-провайдери стикнулися з такими труднощами, як зростання процентних ставок, зміни в регулюванні та погіршення настроїв інвесторів. Проте споживачі продовжували користуватися BNPL-схемами. Тож банки, фінтех-компанії та бігтехи все частіше впроваджують таку можливість, щоб задовольнити клієнтський попит. - Глобальне зростання e-commerce випереджає POS у співвідношенні 2:1.
Обсяг електронної комерції у світі перевищив $6,1 трлн у 2023 році. Цей показник зростає вдвічі швидше, ніж обсяг транзакцій, здійснених через POS-термінали у світі. Прогнозується, що до 2027 року e-commerce зростатиме в середньому на 9% щороку (порівняно з 4% для POS). У 2023 році частка електронної комерції в загальному обсязі глобальної торгівлі досягла 14,4%, а до 2027 року – може перевищити 17%. - Готівка залишається актуальною в умовах економічної невизначеності.
У 2023 році обсяг готівкових розрахунків у світі зменшився на 8% і, як прогнозується, скорочуватиметься в середньому на 6% в рік до 2027 року. Проте готівка залишається життєво важливим платіжним інструментом для мільярдів споживачів. - Обсяг розрахунків із використанням передплачених карток перевищить $1 трлн до кінця 2024 року.
Універсальність сприяє успіху передплачених карток: їх використовують як подарункові картки, картки для нарахування заробітної плати, здійснення платежів між компаніями, як картки для отримання державних пільг тощо. Передплачені картки підтримують фінансову доступність, обслуговуючи споживачів, недостатньо охоплених банками. - Все більше користувачів відмовляються від післяплати.
Це сигналізує про розвиток фінансової доступності. Післяплата залишається популярною в країнах Латинської Америки, але загалом глобальний тренд свідчить про поступову відмову від такого виду оплати на тлі зростання фінансової доступності та зменшення популярності готівки.
Найпопулярніші методи оплати в електронній комерції у світі
Найпопулярніші методи оплати через POS-термінали у світі
Чому цифрові гаманці стали такими популярними?
Споживачі обирали цифрові гаманці у 2023 році – за допомогою цього платіжного метода було здійснено платежів на суму $14 трлн. Станом на сьогодні цифрові гаманці є провідним платіжним методом в електронній комерції в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, Європі та Північній Америці. За прогнозами, до 2027 року цифрові гаманці будуть лідирувати у сфері електронних платежів у всіх регіонах світу.
Щодо оплат в торгових точках, то тут найчастіше цифрові гаманці використовуються в країнах Азіатсько-Тихоокеанського регіону (50%). Очікується, що до 2027 року цифрові гаманці стануть провідним способом оплати через POS-термінали в країнах Латинської Америки та Близького Сходу, зокрема на ринках, на яких не було домінування карток.
Сприяє популярності цифрових гаманців розповсюдження QR-кодів, зазначається у дослідженні. Juniper Research прогнозує, що до 2028 року кількість платежів, здійснених за допомогою QR-кодів у країнах Південно-Східної Азії, зросте на понад 590%.
У свою чергу, базову інфраструктуру для використання QR-кодів забезпечують системи платежів у режимі реального часу від центробанків і банківських асоціацій, такі як BI-FAST в Індонезії, UPI в Індії, DuitNow в Малайзії, BancNet на Філіппінах, PayNow в Сингапурі та PromptPay в Таїланді.
Платіжні тренди в Європі
Платіжний ландшафт електронної комерції в Європі надзвичайно різноманітний. Кредитні картки, дебетові картки, перекази з рахунку на рахунок та цифрові гаманці не поступаються лідерськими позиціями. Ця різноманітність відображає важливість локальних традицій, історії, політики, культури та економіки, коли йдеться про платіжну поведінку споживачів.
Цифрові гаманці є провідним способом оплати в електронній комерції на п’яти європейських ринках: Данія, Німеччина, Італія, Іспанія та Велика Британія. У 2023 році в цих країнах на гаманці припадало 30% від загального обсягу транзакцій в e-commerce. Прогнозується, що ця цифра зросте до 40% до 2027 року.
Такі бренди гаманців, як Amazon Pay, Apple Pay, Google Wallet і PayPal є основними гравцями в Європі. А локальні гаманці мають суттєвий вплив у Данії (MobilePay), Фінляндії (Pivo), Норвегії (Vipps) і Туреччині (BKM Express, Maximum Mobil).
Минулого року платежі з рахунку на рахунок (A2A) були провідним методом онлайн-платежів у Фінляндії, Нідерландах, Норвегії, Польщі та Швеції. Особливо A2A домінує в Нідерландах і Польщі, де iDEAL і BLIK є переважним вибором для онлайн-платежів серед нідерландських і польських споживачів відповідно. У 2023-му на платежі з рахунку на рахунок припадало 18% від загального обсягу транзакцій в електронній комерції в Європі.
Щодо розрахунків у торгових точках, то європейські споживачі віддають перевагу використанню дебетових карток. У 2023 році на дебетові картки припадав 41% обсягу транзакцій через POS-термінали по всій Європі (понад $2,7 трлн) – майже вдвічі більше, ніж частка кредитних карток (21%).
Застосування цифрових гаманців у торгових точках Європи зростає – нині це частка в 13%. Прогнозується, що до 2027 року цей показник зросте до 27%.
Використання готівки в Європі скоротилося вдвічі у порівнянні з допандемічними часами. Минулого року на готівку припадало близько 20% транзакцій за сумою, здійснених у торгових точках на 14 європейських ринках, тоді як у 2019 році це було 40%. Використання готівки все ще суттєво різниться в Європі: від низького однозначного відсотка в скандинавських країнах до понад чверті вартості POS-транзакцій в Німеччині, Італії, Польщі, Іспанії та Туреччині. Проте використання готівки продовжує падати на всіх ринках.