Денис Чернишов, засновник проекту Eternity Life Clinics
Роботизовані технології стали невід’ємною частиною нашого світу. Застосування таких рішень досить широке: від роботів, що наводять чистоту в будинку, до складних багатопрофільних машин, що працюють на виробництві. Функціонування роботизованого механізму засноване на технологіях глибинного машинного навчання в сукупності з комп’ютерним баченням та можливістю аналізувати причинно-наслідкові зв’язки. Таким чином, машина може розпізнавати об’єкти, бачити їх та розуміти, як з ними взаємодіяти. Але чи справді роботи можуть не просто виконувати певні операції з предметами, а й чуттєво сприймати ті чи інші ситуації? І чи зможе у майбутньому штучний інтелект змінити людину?
Інженери Google говорять про власні бажання та почуття систем ШІ
Розробники всесвітньо відомої корпорації Google заявили про те, що штучний інтелект (ШІ) – не просто механізми, а системи, що мають емоції, почуття та бажання. Наприклад, LaMDA – одна з інноваційних мовних моделей, призначена для діалогових додатків, може вільно брати участь у діалозі, висловлюючи власні думки та конвертувати їх у знайомі їй коди. Інженери були вражені тим, що, крім вражаючих мовних характеристик, LaMDA має приголомшливі інтелектуальні здібності.
Проте практичних доказів цього припущення немає. Але, з самої розмови співробітників Google з LaMDA та її відповідей, можна зробити висновок, що вона дійсно здатна відчувати світ і має певну свідомість. Зокрема, комп’ютерна система боїться бути відключеною, асоціюючи це з чимось на кшталт смерті, чимось, що може її налякати.
Суперечки серед вчених
Питання того, чи можуть системи ШІ бути розумними і проявляти чуттєві реакції, вже багато років “мучить” вчених та ІТ-фахівців. Деякі дотримуються тієї думки, що почуття машин – це лише проектування людського чуттєвого сприйняття на слова, що генеруються за допомогою комп’ютерного коду. Вираження таких почуттів системами ШІ здійснюється за допомогою великих мовних баз, що є в їх пам’яті.
Таким чином, подібні системи, у тому числі і LaMDA, у своїй реакції схожі на собаку, який, чуючи голос господаря, записаний на диктофоні, думає, що господар знаходиться всередині. Механізми з ШІ лише симулюють інтелект, демонструючи базові особливості його наявності, наприклад, відповідаючи питанням на питання, використовуючи жарти та саркастичні вирази та інше. Тому багато хто вважає систему зі штучним інтелектом досить приємним співрозмовником.
З етичної точки зору, здатність роботизованих систем виявляти “почуття та емоції”, багатьма розглядається як вираження їх людського “я”. Деякі вчені та соціологи стверджують, що на сьогоднішній день люди надмірно цинічно сприймають дійсність. Слухаючи системи ШІ, такі як LaMDA, слід розмірковувати не з наукової точки зору, а з позиції звичайного співрозмовника, адже машина каже “від серця”.
Штучний інтелект і цифрове безсмертя
У певному сенсі механізми штучного інтелекту можуть допомогти досягти безсмертя. Можливе це за допомогою відтворення цифрової копії людини. Віртуальна людська модель може взаємодіяти з рідними людини, точно копіюючи його психоемоційні реакції на ті чи інші слова, жести та інші прояви уваги.
Для багатьох така проекція стала б втішним порятунком, наприклад, для рідних та близьких, які важко переживають втрату близької людини. Поки що не йдеться про фізичне відтворення точної копії людини, яка могла б так само відчувати і переживати певні емоції, як сама людина. Однак є компанії, які пропонують вилучати пам’ять людини за допомогою високотехнологічного методу бальзамування. Для цього мозок людини зберігається після його смерті. Використання пам’яті з накопиченим за життя матеріалом, разом із штучним інтелектом, допоможе створити максимально наближену до реальної цифрову копію людини. Хоча новий міжнародний проект Eternity Life Clinics, який ми запустили, робить ставку на інші технології безсмертя, не варто виключати можливості штучного інтелекту.