Банківська система України зберігає фінансову стабільність та довіру клієнтів в умовах війни. Червневий звіт про фінансову стабільність від Національного банку свідчить, що попри виклики, банки продовжують нарощувати обсяги кредитування бізнесу та населення, а також збільшують фінансування дефіциту державного бюджету.
Як зазначається у релізі НБУ, значна міжнародна фінансова допомога, зокрема від країн Групи Семи, Європейського Союзу та Міжнародного валютного фонду, залишається запорукою макроекономічної стабільності. Завдяки цьому Нацбанк зміг утримати ситуацію на валютному ринку під контролем та стримати інфляцію, що сприяло зниженню процентних ставок.
Зростання доходів громадян та бізнесу призводить до збільшення коштів на гривневих рахунках у банках. Значна частина цих коштів спрямовується у високоякісні ліквідні активи, включаючи облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Банки проявляють високий попит на державні боргові папери, прагнучи зафіксувати привабливу дохідність.
Річні темпи зростання чистих гривневих кредитів бізнесу сягають 12%, при цьому швидше зростає портфель кредитів малому та середньому бізнесу. Населення також активніше користується позиками, особливо іпотечними, обсяг яких за рік майже подвоївся завдяки державній програмі “єОселя”.
Процентні доходи банків підтримуються нарощенням кредитного портфеля, хоча основним джерелом доходів залишаються платежі за безризиковими інструментами. Банки зберігають високу рентабельність завдяки стриманому зростанню адміністративних витрат та низьким відрахуванням у резерви. Стійка прибутковість дозволяє банкам нарощувати капітал, що дає змогу НБУ впроваджувати регуляторні вимоги відповідно до європейських стандартів.
Ключові властиві банківській діяльності ризики залишаються помірними, а запас капіталу та ліквідності гарантують неперервність роботи банківської системи навіть в умовах затяжної війни. Банки й надалі визначають війну як ключовий системний ризик, що впливає на їхню поточну роботу та довгострокову стратегію розвитку.