У своєму новому дописі Віталік Бутерін, співзасновник Ethereum, розглядає другий рівень (layer 2) блокчейну Ethereum як простір для розвитку різноманітних субкультур всередині екосистеми. Бутерін оцінив їх вплив на зростання екосистеми Ethereum та визнав, що наявність різних спільнот сприяє розвитку блокчейна.
Як зазначається у публікації на його сайті, дослідник Пол Ділан-Енніс виділяє три основні субкультури в Ethereum: сайферпанки або шифропанки (cypherpunks), регени або регенератори (regens) та дегени або дегенерати (degens). Кожна з них має свою сферу діяльності: шифропанки займаються розробкою ядра Ethereum і програмним забезпеченням для приватності, регенератори — грантовими раундами Gitcoin та фінансуванням суспільних благ, а дегенерати — торгівлею мемкоїнами та NFT.
За словами Бутеріна, культурне розгалуження принесло велику користь Ethereum. Культурний плюралізм дозволяє одній субкультурі зосередитися на розробці ядра, а іншій — на розширенні “країв” екосистеми. Також він підкреслив, що рішення другого рівня (layer 2) є ідеальним простором для дій субкультур. Layer 2 дозволяють субкультурам отримати значні ресурси та зворотний зв’язок, який змушує їх вчитися та адаптуватися для ефективної роботи в реальному світі.
Водночас Бутерін визнав можливі слабкі місця такого підходу. Наприклад, через субкультури блокчейн може перетворитися на замкнену спільноту, може відбутися перестановка і перехід до монокультури. Тоді блокчейн може отримати неправильний вектор розвитку через вузькі фінансові стимули. Для розв’язання цих проблем пропонується створювати кращі стимули для співпраці в масштабах всієї екосистеми.