Неприбуткова організація Tisa (The Investing and Savings Alliance) закликала британських регуляторів посилити контроль над штучним інтелектом у фінансовому секторі, особливо щодо пошукових систем на базі ШІ. Про це йдеться у поданні асоціації до Казначейського комітету, який збирає інформацію щодо використання штучного інтелекту у фінансових послугах, передає Finextra.
За даними опитування Банку Англії за 2024 рік, 75% фінансових компаній у Великій Британії вже застосовують штучний інтелект, а ще 10% планують впровадити його протягом наступних трьох років. Хоча технологія приносить значні переваги у вигляді підвищення ефективності, покращення управління ризиками та безпеки, а також персоналізованих рекомендацій для клієнтів, Tisa наголошує на суттєвих прогалинах у регулюванні.
Найбільше занепокоєння викликають загальнодоступні інструменти штучного інтелекту, особливо генеративні пошукові системи, які можуть надавати споживачам оманливі або невідповідні фінансові поради. Асоціація закликає Управління з фінансового регулювання і нагляду (FCA) та Міністерство фінансів Великої Британії поширити регуляторний контроль на ШІ-пошуковики для захисту громадян від потенційно шкідливих фінансових рекомендацій.
Представник Tisa Філ Тернпенні зазначив: “Наші дослідження показують, що правильно розроблений і регульований ШІ може покращити доступ до фінансових послуг, особливо для недостатньо охоплених груп населення. Однак не весь штучний інтелект створений рівним. Пошукові системи на базі ШІ все частіше використовуються як джерело фінансових порад, часто без нагляду, прозорості чи відповідальності. Це створило ситуацію “дикого заходу” і становить серйозні ризики, особливо для вразливих споживачів”.
Окрім посилення контролю над існуючими ШІ-системами, Tisa рекомендує провести перегляд чинних нормативних актів, розробити нові рекомендації щодо прозорості, відповідальності та зменшення упередженості в системах штучного інтелекту, а також прискорити такі ініціативи, як Open Finance, для покращення доступності даних та справедливості у фінансовому секторі.
Зауважимо – Кабінет міністрів Великої Британії визнав, що “майже напевно” кількість державних службовців буде скорочено в рамках впровадження штучного інтелекту. Нещодавнє дослідження виявило потенційну економію у розмірі £45 мільярдів завдяки впровадженню ШІ в урядових департаментах. Також у січні Кір Стармер анонсував амбітний план перетворення країни на світового лідера у сфері штучного інтелекту.