Після купівлі Twitter у жовтні 2022 року Ілоном Маском навіть найлояльніші користувачі соцмережі незадоволені змінами, які в ній відбулися. Новий алгоритм рекомендацій, звільнення 80% команди, платна підписка, нова модераційна політика, що призвела до агресивності спільноти – це лише частина з тих кроків, до яких вдався новий власник Twitter. Черговий відтік користувачів та рекламодавців спричинили і обмеження на перегляд постів, введені на початку липня – 6000 для платних підписників і 300 для нових користувачів (згодом після хвилі критики ліміти були збільшені до 10 000 та 500 відповідно).
Тож аудиторія активно шукає альтернативу Twitter, а ситуацією, що склалася, не могли не скористатися конкуренти. Розглянемо ті соцмережі, які нині найбільше на вустах.
Bluesky
Дітище Джека Дорсі, який був співзасновником Twitter, має багато спільного зі своїм конкурентом. Завдяки інтерфейсу, який надзвичайно схожий на Twitter, і безлічі подібних функцій — від дописів і каналів до кнопок вимкнення звуку — Bluesky є, мабуть, найкращим вибором для тих, хто шукає альтернативу Twitter.
Відмінністю є децентралізована структура Bluesky, що дозволяє користувачам створювати власні окремі спільноти. Це, як зазначає керівництво, може допомогти вирішити проблеми, з якими зараз стикаються соціальні мережі, а розробники зможуть експериментувати з багатьма новими формами взаємодії.
Bluesky була заснована в 2021 році і досі перебуває на стадії бета-тестування. Вона вже залучила 180 000 користувачів за запрошеннями, ще 1,9 млн перебувають у списку очікування. Повідомляється, що з початку липня кількість охочих зареєструватися зросла настільки, що сервери не витримували такого трафіку.
Також учора компанія оголосила про залучення інвестицій на суму $8 млн і про запуск першої платної послуги з надання індивідуальних доменів для кінцевих користувачів.
Threads
Threads – нова соціальна мережа від Meta, яка описує себе як “Instagram для текстових розмов”. Threads називають потенційно найзручнішою альтернативою Twitter, адже зареєструватися дуже легко, просто імпортувавши особисті дані зі свого профілю в Instagram. Також соцмережа пропонує стежити за тими ж обліковими записами, за якими користувач стежить в Instagram. Тобто, процес міграції на нову платформу виглядає простим і знайомим.
Однак недоліком Threads є збір дуже великої кількості даних користувачів – більшої, ніж Twitter. Тож якщо конфіденційність є однією з ваших головних проблем, Threads може бути не для вас. Так, згідно з політикою застосунку, Threads може збирати дані про особу, її здоров’я та фізичну форму, фінанси, історію переглядів, покупки, місцезнаходження, контакти й іншу “конфіденційну інформацію”. Усього програма може збирати дані в 14 категоріях (Twitter робить це в 10 категоріях).
Meta анонсувала повноцінний запуск нового застосунку на 6 червня. За перші чотири години до Threads долучилося понад 5 мільйонів людей. Зокрема, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, а також співзасновник monobank Олег Гороховський зареєструвалися у Threads і закликали зробити це інших.

Інші альтернативи
Іншими найвідомішими конкурентами Twitter є Mastodon, Discord і Post. Mastodon — некомерційна соціальна мережа, яка отримала 70 000 нових користувачів протягом місяця після поглинання Маском Twitter. Mastodon покладається на технологію з відкритим кодом, що дозволяє будь-кому редагувати або встановлювати програмне забезпечення на сервері. Платформу, створену з амбітною метою “демократизації соціальних медіа”, називають однією з найбільших загроз Twitter, незважаючи на її кардинально іншу структуру.
Discord починався як додаток для обміну миттєвими повідомленнями для геймерів, але згодом перетворився на багатоцільову платформу, де користувачі можуть спілкуватися через широкий спектр спільних інтересів. На відміну від Twitter, який пропонує єдину загальнодоступну мережу, Discord дозволяє своїм користувачам спілкуватися в публічних і приватних просторах, які називаються “серверами”. На цих серверах користувачі можуть дзвонити або надсилати повідомлення іншим учасникам на різні теми.
На перший погляд, Discord і Twitter мають зовсім різні цілі. Але з огляду на те, що з 2019 року кількість користувачів програми зросла втричі, очевидно, що на Discord мігрували деякі колишні користувачі Twitter.
Post – це платформа для обміну контентом, яка працює подібно до Twitter. Запущена в бета-версії минулого року як альтернатива соцмережі Маска, Post є зручною платформою, де користувачі можуть ділитися контентом і повторно публікувати його, а також переглядати новини. Post не є децентралізованою, як Discord або Mastodon, і дозволяє користувачам переглядати контент від низки партнерів за допомогою функції мікроплатежів.
Враховуючи не надто схвальні кроки генерального директора Twitter Ілона Маска, можна з упевненістю сказати, що відтік користувачів раніше популярної платформи лише почався. Продовжуємо спостерігати за тим, яка з альтернатив стане найбільш популярною.