Кількість банкоматів скорочується з кожним роком. У листопаді 2023-го в Україні їх нараховувалось 15800, тоді як у 2021 році – 18500, а в 2019 – 19500 одиниць. І справа не лише в тому, що частина пристроїв перебуває на тимчасово окупованій агресором території або була знищена. Поступове скорочення мережі банкоматів – глобальний тренд протягом кількох останніх років. Наприклад, у Великій Британії станом на 2015 рік нараховувалося 70588 ATM-пристроїв, після чого їх кількість скорочувалася щороку. Між 2018 та 2023 роками число банкоматів у країні зменшилося на 25% та становило 49421 одиниць у червні минулого року.
Причини такої тенденції зрозумілі – все більше банківських послуг мігрує в цифру, люди звикли розраховуватися безготівково, а банки скорочують витрати на утримання банкоматних мереж. Але переважна більшість користувачів хочуть мати доступ до готівки, і банки не можуть ігнорувати їхнє бажання. Тож яку альтернативу вони пропонують?
“Готівкова капсула” від HSBC
Британський фінансовий конгломерат HSBC нещодавно представив “Cash Pod” у Нейлсі, Північний Сомерсет. Напередодні в містечку закрили останнє банківське відділення.
Cash Pod – це не лише банкомат, доступний в торгових центрах чи на автостоянках. Як і традиційні ATM-пристрої, він дозволяє усім бажаючим знімати готівку, а клієнтам HSBC UK – вносити готівку на рахунок. Також клієнт може перевірити баланс рахунку, надрукувати міні-виписку, активувати картку чи змінити PIN-код, здійснювати платежі. А відрізняється кеш-под екологічністю, зокрема роботою від сонячних батарей, наявністю стійки для велосипедів і “зеленої” стіни, тобто рослин навколо Cash Pod. Окрім того, HSBC розміщуватиме поруч дефібрилятори.
До кінця року HSBC планує відкрити ще 9 таких “готівкових капсул”.

Банківські хаби
У 2022 році у Великій Британії відкрили перші тестові банківські хаби – це приміщення, де базові банківські послуги, включаючи видачу готівки, надають декілька фінустанов одночасно. Самі ж приміщення найчастіше належать пошті. Зараз у країні працюють чотири банківські хаби.
В центрах також доступні спеціальні кімнати, в яких клієнти можуть проконсультуватися з менеджерами зі своїх банків.
Проєкт було створено як спосіб протидіяти наслідкам масового закриття відділень по всій країні, особливо в невеликих населених пунктах чи бідних районах.

Мобільні відділення
Цю альтернативу також запустили у Великій Британії, оскільки країна рухається у напрямку cashless економіки, проте багатьом громадянам важливо мати доступ до готівки та деяких банківських послуг офлайн. Якщо кеш-поди і банківські хаби доступні в містах і містечках, то мобільні відділення можуть допомогти людям у більш віддалених районах, зокрема селах.
Мобільні відділення мають такі банки, як Barclays, NatWest, RBS, Lloyds Bank. Однак не всі з них надають доступ до готівки – деякі мають ціль навчити людей користуватися банківським застосунком для отримання доступу до більшості банківських послуг онлайн.
В свою чергу, мобільні відділення RBS та Lloyds Bank надають можливість зняти та внести на рахунок готівку, відправити грошові перекази, оплатити рахунки тощо. Проте Lloyds Bank заявив, що популярність мобільних відділень серед клієнтів банку падає, тож сервіс буде зупинено в травні 2024 року.

Готівка на касі
Невдовзі після повномасштабного вторгнення в Україні запустили сервіс отримання готівки на касах магазинів, заправок, аптек. Для цього треба здійснити покупку в торговій точці, а при оплаті карткою повідомити касирові про своє бажання зняти готівку. За одну операцію можна зняти до 6000 грн, комісія відсутня, скористатися для оплати покупки можна як карткою Visa, так і карткою Mastercard. Послуга доступна в більш ніж 10 000 торгових точок.

Сервіс став дуже доречним у перші місяці 2022 року, адже вирішував питання не тільки отримання готівки, а й інкасації коштів торговців у непростих умовах воєнних дій. Послуга залишається затребуваною й нині.