Український банківський сектор демонструє стабільне зростання кредитування як бізнесу, так і населення у першому кварталі 2025 року. За даними останнього Огляду банківського сектору, чистий гривневий кредитний портфель бізнесу збільшився на 9,5% порівняно з попереднім кварталом та на 28,4% у річному вимірі.
Про це пише пресслужба Національного банку України. Банківський сектор залишається стійким та прибутковим, отримавши 40 млрд грн прибутку за перший квартал 2025 року. Особливо помітним є зростання кредитування в аграрному секторі, оптовій торгівлі, будівництві та машинобудуванні.
Паралельно спостерігається стійке зростання кредитування фізичних осіб, яке склало 6,7% за квартал та 35,9% за рік. У структурі цих кредитів переважають незабезпечені позики, тоді як іпотечне кредитування уповільнилося. Це пов’язано з перебудовою програми “єОселя”, яка залишається основним інструментом іпотечного кредитування.
Важливою тенденцією є зменшення ролі субсидійованого кредитування бізнесу. Частка кредитів за програмою “Доступні кредити 5-7-9%” у загальному портфелі скоротилася до 31,2%. Причинами цього є сприятливі умови звичайного кредитування та стабільний попит на несубсидійовані позики. Водночас зберігається високий інтерес бізнесу до фінансування довгострокових капітальних інвестицій, про що свідчить зростання кредитів строком понад три роки на 8,5%.
Якість кредитного портфеля банків продовжує покращуватися. Частка непрацюючих кредитів знизилася на 1,7 відсоткових пункти за квартал та на 7,5 відсоткових пункти за рік, досягнувши показника у 28,6%. Водночас частка корпоративних позичальників, що зазнали дефолту за гривневими кредитами, знизилася до близько 3%, що є кращим показником, ніж до повномасштабного вторгнення.
Зауважимо – НБУ починає поступово повертати вимоги до банків, які були тимчасово призупинені після початку воєнного стану. З 1 жовтня 2025 року знову застосовуватимуться ознаки дефолту боржника, пов’язані з реструктуризацією боргу та суттєвими змінами у кредитних договорах. Також з 1 лютого 2026 року банки мають використовувати інформацію з Кредитного реєстру НБУ для оцінки ризику боржників.