Нове законодавство надало можливість фізичним особам – боржникам можуть здійснювати видаткові операції з арештованого рахунку у межах двох мінімальних розмірів заробітної плати на місяць. Для цього боржнику потрібно звернутись до виконавця, який наклав арешт, із заявою про визначення такого рахунку у банку.
Як зазначається на сайті “Асоціації приватних виконавців України”, мова про набрання чинності зміни до закону “про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану”.
Так фізичні особи – боржники отримують можливість здійснювати видаткові операції з арештованого рахунку. Відповідна норма діє незалежно від розміру заборгованості за виконавчим документом. Сума у межах двох мінімальних розмірів заробітної плати може бути використана протягом місяця, вона не є накопичуваною.
Для визначення такого рахунку у асоціації радять звернутись до державного або приватного виконавця, який наклав арешт, із заявою у довільній формі про визначення рахунку у банку. Заява може бути подана в паперовій формі (особисто або засобами поштового зв’язку) або в електронній формі з накладенням електронного цифрового підпису (ЕЦП).
У документі має зазначатися номер рахунку, який боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок. Для правильного (коректного) заповнення номеру рахунку у асоціації рекомендують взяти відповідний документ в банку.
Там зауважили, що боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.
У разі накладення арешту на декілька рахунків, для розблокування має бути визначений лише один рахунок, незалежно від кількості виконавчих проваджень стосовно одного боржника. Кількість виконавчих проваджень не впливає на розмір суми.
Виконавець зобов’язаний винести таку постанову протягом двох робочих днів з дня отримання заяви боржника та не пізніше наступного робочого дня надіслати постанову банку. У разі надходження від виконавця постанови про визначення рахунку, банк зможе здійснювати видаткові операції в межах дозволеної суми.
Нагадаємо, через набрання чинності зазначеного вище закону українські банки повертають арешти на кошти окремих клієнтів. Мова про скасування постанови уряду, яка після лютого-2022 знімала арешти на суму менш як 100 тисяч грн на час дії воєнного стану.
2 березня 2022 року Кабінет Міністрів ухвалив рішення № 198-р «Про забезпечення здійснення розрахунків населення в умовах воєнного стану». За ним українці, на рахунки яких було накладено арешт органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями, могли користуватися своїми коштами, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищувала 100 тисяч гривень.
6 травня набув чинності Закон 3048-IX. Серед його норм встановлено також, що під час дії воєнного стану всі боржники, на кошти яких накладено арешт, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму у розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох мінімальних розмірів заробітної плати. Також можна сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у встановленому порядку.