Програмі доступного кредитування від держави єОселя виповнилося 2 роки. За цей час понад 13 тисяч українських сімей придбали житло за вигідними умовами. Більш ніж половина з них — родини військовослужбовців та правоохоронців. За цей час сума виданих кредитів у межах програми сягнула понад 21 мільярд гривень.
Як розповіли в Міністерстві економіки, єОселя стала однією з найуспішніших програм доступного іпотечного кредитування за часи незалежності України. Наприклад, обсяг кредитного портфеля програми у 2023 році лише на 0,06 мільярда менше, ніж загальна сума наданих українськими банками іпотек у довоєнному 2021 році, який став найуспішнішим.
За два роки Уряд неодноразово розширював та удосконалював програму. Спочатку запустили програму для пільгових категорій українців, далі масштабували єОселю для всіх українців. У січні 2024 року розширили кредитування — окрім варіанта придбати квартиру, додали можливість купити приватний будинок чи таунхаус. А у вересні обʼєднали програми єОселя та єВідновлення. Українці, які отримали житловий сертифікат єВідновлення, можуть використати гроші з нього на перший внесок за іпотеку. Незабаром молодь матиме змогу взяти пільговий кредит, сплативши мінімальний перший внесок від 10%.
Факти про єОселю:
- Програма доступного іпотечного кредитування єОселя стартувала 1 жовтня 2022 року. На першому етапі вона пропонувала доступну іпотеку під 3% для кадрових військовослужбовців, правоохоронців, медиків та науковців. Пізніше програма була розширена: можливість взяти кредит під 7% отримали всі українці, що потребували покращення житлових умов.
- Реалізують єОселю Міністерство економіки України спільно з Мінцифри та ПрАТ «Укрфінжитло».
- Перший доступний іпотечний кредит під 3% річних за програмою єОселя отримала співробітниця Національної поліції України в Чернігові. Кредит видав Ощадбанк 20 жовтня 2022 року, коли програма ще працювала в тестовому режимі.
- У 2023 році за програмою українці отримали 5 855 кредитів на суму 8,85 мільярда гривень. Від початку 2024 року — ще 6 792 кредити на 11,6 мільярда гривень.
- Сьогодні серед партнерів єОселі – 12 банків, в яких можна отримати кредит та 82 забудовники, що будують житло для українців.
- Найбільше кредитів за програмою видано в Київській області (3 568) та Києві (2 517). Також серед лідерів – Львівщина (781 кредит), Одещина (633), Вінниччина (610), Волинська область (561) та Івано-Франківська область (540).
- Найбільше позик видали державні Ощадбанк, ПриватБанк та Укргазбанк. На них припали 94% від усіх іпотек: з 21 млрд грн, які отримали українці на придбання житла, понад 19,5 млрд грн видали ці три банки.
- Найбільше кредитів надали поліцейським – 20,7%. Найменше отримали військовослужбовці ГУР та Держтрансслужби (по 0,1%).
- єОселя не фінансується коштами держбюджету. Статутний капітал компанії «Укрфінжитло», яка опікується програмою, сформований з ОВДП. Коштом дивідендів, залучення коштів під заставу облігацій та кредитних коштів українських банків й фінансується програма.
єОселя: як змінилися умови
Спочатку програма єОселя була доступна лише для певних категорій громадян: військовослужбовців, медиків, педагогів та науковців. Вони можуть отримати кредит під 3% річних. Згодом програму розширили на інших громадян, зокрема ветеранів війни та членів їх сімей, а також ВПО – для них ставка складає 7% річних.
Окрім того, з 19 вересня 2024 року набула чинності постанова Кабміну, згідно з якою з 11 року іпотеки ставки за нею збільшуються на три відсоткові пункти для кожної категорії позичальників (відповідно складатимуть 6% та 10%).
Також змінилися вимоги до предмета іпотеки. Тепер кредит можна взяти на квартиру в будинку, який ще будується та не зданий в експлуатацію. Ще одне нововведення стосується громадян, які раніше брали участь в інших державних житлових програмах, але чиє житло знищене, розташоване на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться активні бойові дії. Кабмін дозволив таким людям брати участь ще й у програмі “єОселя”.
Як зазначалося вище, з 19 вересня в українців, які через війну втратили власне житло, з’явилася можливість використати як перший внесок за програмою “єОселя” житловий сертифікат, отриманий у межах програми “єВідновлення”.
Термін кредитування становить до 20 років, початковий внесок – від 20%. Але з 19 жовтня для молоді до 25 років включно розмір першого внеску буде знижено до 10%.
Стати учасником програми можуть:
- громадяни України;
- від 18 років на дату оформлення кредиту до 70 років на дату погашення;
- платоспроможні;
- не мають нерухомості, або її площа не більша 52,5 м² на одну особу +21 м² на кожного наступного члена сім’ї; також не здійснювали відчуження нерухомості упродовж останніх 12 місяців, або площа такої відчуженої нерухомості разом із площею наявного житла не перевищує 52,5 м² на одну особу +21 м² на кожного наступного члена сім’ї,
- не фігурують у санкційних списках.
Більше умов – за посиланням.
Як стати учасником програми:
- Подати заявку через застосунок Дія.
- Отримати пропозиції від банків, обрати одну з них.
- Пройти перевірку даних та документів в обраному банку.
- Знайти житло, яке плануєте придбати, надати банку необхідні документи.
- Укласти договір з банком та договір купівлі-продажу обраної квартири.